דילוג לתוכן העמוד

התנועה חושפת את התקשרויות האוצר עם ספקים: שימוש רב בחברות ייעוץ

לכתבה של שאול אמסטרדמסקי בכלכליסט

התנועה לחופש המידע מפרסמת את נתוני ההוצאות של משרד האוצר לשנת 2014. במסגרת בקשת חופש המידע שהגישה התנועה למשרד האוצר, העביר המשרד את ההתקשרויות הכספיות שלו עם ספקים חיצוניים בשנה שעברה, בחלוקה לאגפים השונים של המשרד.

מנכ"לית התנועה לחופש המידע, עו"ד אלונה וינוגרד: "התנועה לחופש המידע עומדת על כך שהתקשרויות משרד הממשלה יפורסמו באופן גלוי, יזום ומעודכן, ולכן תמשיך להגיש בקשות בנושא ולהביא את המידע לידיעת הציבור עד אשר המשרדים יעשו זאת בעצמם ובפורמט פתוח. לצערנו משרד האוצר אמנם שלח לתנועה את ההתקשרויות אך רק בפורמט pdf, כלומר כזה שלא מאפשר חיפוש נוח במידע. אנו נעמוד על קבלת המידע באופן שבו הוא שמור אצל הרשות כפי שמחייב חוק חופש המידע".

מהנתונים אפשר ללמוד, למשל, על ההישענות הרבה של משרד האוצר על חברות ייעוץ חיצוניות שיספקו לו נתונים אודות הפעילות במשק. למשל, אגף הכלכלן הראשי במשרד התקשר בסכום של 300 אלף שקל עם חברת נילסן, על מנת לקבל נתונים ל"בחינה וניתוח של יוקר המחיה בישראל".

אגף התקציבים הוציא כמעט 2 מיליון שקל לחברת ייעוץ חיצונית שמלווה את תהליך פינוי בסיסי צה"ל ממרכז הארץ ועוד 600 אלף שקל לחברת ייעוץ חיצוני שתבחן את עלויות הרשתות הקמעונאיות בשיווק מוצרים שבפיקוח מחירים לצורך שיפור מנגנון הפיקוח ועוד 3.4 מיליון שקל לחברת ייעוץ חיצוני שתלווה את פרויקט פינוי מתקני תעש ממרכז הארץ.

בנוסף, באגף התקציבים מפתחים בימים אלה אפליקציה להנגשת תקציב המדינה לציבור באינטרנט, פרויקט שעלה לאגף 300 אלף שקל. בחינה חיצונית על ידי חברה פרטית של מדיניות התמיכה הממשלתית בחקלאות הישראלית עלתה עוד 500 אלף שקל. בנוסף לכל אלה, אגף התקציבים יצא במכרז כללי למספר חברות ייעוץ חיצוניות, בהיקף של 2.5 מיליון שקל, שיסייעו ב"ניתוח שווקים בארץ ובעולם על מנת לגבש תשתית נתונים וידע לגיבוש רפורמות".

ומה קורה ביתר משרד האוצר? המשרד שילם בשנה שעברה 238 אלף שקל לעריכת טקס העובד המצטיין, ועוד 362 אלף שקל עבור נופשון לגמלאי המשרד. סבסוד מועדון ההטבות של עובדי המשרד עלה עוד 400 אלף שקל, ותלושים לסטימצקי לאחד החגים עלו עוד 290 אלף שקל. הקמת נציגות האוצר בבייג׳ינג עלתה למשלם המסים 97 אלף שקל, ותפעול הנציגות של המשרד בארגון מדינות ה-OECD בפריז עלה עוד 700 אלף שקל.

נתוני האוצר מפרטים גם פעילויות שהיו אמורות להתקיים אבל בוטלו, בשל הקדמת הבחירות ואי אישור תקציב המדינה לשנת 2015 במועדו. כך, למשל, המשרד תכנן להוציא 240 אלף שקל לטובת קמפיין תקשורתי ומיתוג תקשורתי לתקציב המדינה, אבל ביטל זאת. בנוסף, האוצר תכנן קמפיין תקשורתי בהיקף של 1.5 מיליון שקל לפרסום ההטבות הממשלתיות לתושבי הדרום, ככל הנראה בעקבות צוק איתן, אולם ביטל גם אותו.

נתוני ההוצאות של משרד האוצר לשנת 2014 שנמסרו על ידי הנהלת המשרד לתנועה לחופש המידע נמסרו בפורמט שונה מאשר הנתונים שנמסרו לפני חצי שנה לגבי שנת 2013. במשרד האוצר לא אהבו את האופן שבו הנתונים התפרסמו אז בתקשורת, שכן לטענת המשרד הנתונים המקוריים כללו טעויות. מבחינת הנהלת משרד האוצר לא היה מקום לפרט כי המשרד הוציא 150 אלף שקל על חוט תפירה לבן, אלא היה צריך לכלול את הסכום הזה תחת קטגוריה אחרת.

הנתונים לשנת 2014 פחות מפורטים, ובסעיפים רבים ניתן למצוא סיבות כלליות להוצאה, דוגמת "ייעוץ" או "השתלמות לגיבוש". באופן זה לא ניתן לדעת מה הייתה מטרת עבודת הייעוץ, או היכן נערך הנופש, פרטים שדווקא הופיעו בנתונים שמסר האוצר לפני כמה חודשים לגבי שנת 2013. באופן דומה, חיפוש בנתונים החדשים מעלה כי לא ניתן לאתר עוד את הנסיעות לחו"ל של פקידי המשרד הבכירים, בוודאי לא ברמה השמית.

המידע שקיבלנו: התקשרויות משרד האוצר לפי סעיפים ואגפים *

* ביצוע ההתקשרויות נכון ל1.1.2015. חלק מההתקשרויות שביצוען עומד על 0 הינן לחוזים שנחתמו עם ספקי השירות, אשר ייושמו
בשנת 2015. כמו כן, יש התקשרויות עם ספקים שנחתמו ואושרו אשר עוכבו מנסיבות תפעוליות.

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️