דילוג לתוכן העמוד

התנועה חושפת את הוצאות משרד האנרגיה: 5.5 מיליון ש' על ייעוץ מחו"ל, 115 אלף ש' על טיסות וכנסים

15 אלף שקל תשלום מינוי לביפרים, 900 שקל למפת שולחן, 9,000 שקל עבור מארזי גיוס לעובד המשרד, 11 אלף שקל על שירותי טיפול בצמחייה ו־5.5 מיליון שקל על ייעוץ מחו"ל ו־130 אלף שקל על מימון לימודים אקדמיים לעובדים – זהו חלק מרשימת ההתקשרויות עם ספקים חיצוניים של משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים לשנת 2014 כפי שהתקבלו בתנועה לחופש המידע.

משרד האנרגיה הוא אחד ממשרדי הממשלה שהסכימו בכלל להעביר את הנתונים לשנת 2014, מתוך מה שהם מכנים מגמה של שקיפות. עיון ברשימת הספקים מעלה שהמשרד מקדיש לא מעט כספים עבור רווחת עובדיו.

כך למשל, משרד האנרגיה השקיע כ־15.3 אלף שקל עבור "השתתפות העובדים במחוזיאדה" (אירועי הספורט של מקומות העבודה), כ־9,000 שקל עבור קורסים לעמידה מול קהל, 2,400 שקל שי ליולדות, כ־10,000 שקל עבור "שי לעובדים לרגל יום האשה", וכ־9,000 שקל שי לילדי העובדים שעומדים לפני גיוס.

מי שרק עלה לכיתה א' זכה אף הוא לשי בשם המשרד, בעלות של כ־6,000 שקל. עוד ניתן למצוא ברשימה 11 אלף שקל על צמחייה במשרד, 2,100 שקל שי לעובדים שגויסו במבצע צוק איתן, ו־2,700 שקל שי לעובדים ותיקים. אחד העובדים זכה למלגת לימודים של כ־130 אלף שקל עבור תואר שני במכללה לביטחון לאומי.

עוד הוציא המשרד כ־115 אלף שקל על טיסות, כנסים ואירוח. כאן כבר ניתן לומר שמדובר בצורך מקצועי של משרד האנרגיה, אולם בין אלו בולטת הוצאה של 5.5 מיליון שקל עבור ייעוץ זר בתחום ניהול משק הגז הלאומי.

מדובר בהוצאה שבעולם מתוקן יכלה להיות מיותרת עבור משרד שאמור להיות מומחה בתחום, וזאת אם משרד האנרגיה היה מגדל לאורך השנים מומחיות משל עצמו בכל הקשור לניהול משאבי הטבע.

למען ההגינות יש לציין שלא מדובר ב"הפקרות" של הממשלה האחרונה, אלא בוואקום רגולטורי שמלווה את משרד האנרגיה מאז תחילת הזרמת הגז לישראל עוד בשנת 2004.

ומה לגבי לשכת השר? תודה ששאלתם. גם סילבן שלום לא נשאר מקופח, ובין הוצאות המשרד ניתן למצוא הוצאה של 3,026 שקל עבור "רכישת אייפד מדגם 32 GB ללשכת השר".

חלק מרשימת ההוצאות נראית מעט מוזרה. כך למשל הוציא משרד האנרגיה כ־900 שקל על מפת שולחן, כאשר במשרד אמרו שמדובר במפה גדולה במיוחד. עוד הוציא המשרד 146 אלף שקל על רכישת מיניוואן מדגם טויוטה וורסו ו־400 שקל עבור ידית אחיזה מנירוסטה לשירותים כאשר במשרד אומרים שמדובר בשירותי נכים. הוצאות נוספות הן 195 אלף שקל עבור מכשירי רדיו לשעת חירום וכ־27 אלף שקל עבור "אפודי מגן לשעת חירום".

כן נמסר כי כ־11 אלף שקל ניתנו עבור "פרסום מודעת אבל על מותו של אריאל שרון בשם המשרד", וגם 15 אלף שקל עבור ביפרים לעובדי פיקוח בגז. מדוע בעידן של סמארטפונים עובדי משינה זקוקים לביפר? למשרד האנרגיה הפתרונים לכך.

אחד הפרויקטים המדוברים של משרד האנרגיה הוא נושא ההתייעלות האנרגטית, כלומר הורדת צריכת החשמל באמצעות החלפה מסובסדת (מלאה או חלקית) של מכשירים זוללי חשמל כגון מזגנים משרדיים ומקררים.

בעיון ברשימת הגופים שנכנסו לרשימת הגופים שזוכים לתמיכה ניתן לראות מלונות בוטיק או מפעלים שונים שמפוזרים ברחבי הארץ.

בין אלה ניתן לציין חלק מסניפי שופרסל, אוניברסיטת תל־אביב, מכבי שירותי בריאות, זוגלובק, תנובה, החברה המרכזית למשקאות, קבוצת עזריאלי, מליסרון, נמל חיפה, עיריות נס ציונה ואילת ואפילו "נכסי יהודה זיסאפל". כל אלו יזכו ל"התייעלות אנרגטית ממוקדת טכנולוגיה" או ל"החלפת צ'ילרים וגריטתם". ממשרד האנרגיה נמסר ל"כלכליסט" שכל גוף זכה בו לאחר עמידה בכל הקריטריונים.

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️