דילוג לתוכן העמוד

התנועה חושפת: הדו"ח הסודי שמשרד החינוך רצה להסתיר – איך פותרים את בעיית הצפיפות בכיתות

במשך קרוב לשנה וחצי סירב משרד החינוך סירב לפרסם דו"ח של ועדה מיוחדת שמינה שר החינוך לשעבר, שי פירון, לבחינת בעיית הצפיפות החמורה בכיתות הלימוד בישראל. הדו"ח נחשף לראשונה בעקבות פניית התנועה לחופש המידע, שהוגשה על ידי ליבי שוויד, סטודנטית מהקליניקה לחופש המידע במכללה למינהל.

עו"ד עינת הורביץ, מנכ"לית התנועה לחופש המידע, אמרה: "טוב עשה משרד החינוך שפרסם לבסוף את דו"ח שמחון, כפי שראוי היה לעשות מלכתחילה. נראה שבמשרד החינוך נזכרו בדיעבד במה שהיה צריך להיות מובן מאליו בשלב זה: הוועדה שדנה בנושא בעל משמעות ציבורית חשובה כמו מספר התלמידים בכיתה עושה את עבודתה למען הציבור והוא הבעלים של המידע. משרד החינוך מחזיק במידע כנאמן הציבור, ולכן אנו מברכים על פרסום הדו"ח, גם אם באיחור".

הוועדה, שבראשה עמדה מנהלת מחוז צפון במשרד החינוך, אורנה שמחון, מונתה על ידי פירון ב–2014 כתגובה למחאת ההורים שהחלה אז בדרישה להפחית את מספר התלמידים בכיתה מ–40 ל–32, בהתאם להחלטת הממשלה. המאבק התחדש שוב ב–2015. הוועדה הגישה את מסקנותיה למשרד החינוך בינואר, אך הוא סירב לפרסם את הדו"ח. למעשה הדו"ח היה כל כך סודי עד שגם חברי חברי הוועדה שהשתתפו בהכנת לא ראו אותו.

הוועדה המליצה על כמה מתווים מפורטים להפחתת הצפיפות בכיתות הלימוד – אף אחד מהם לא יושם על ידי המשרד ועל ידי שר החינוך הנוכחי, נפתלי בנט, שבחר לבסוף ליישם תוכנית מצומצמת במיוחד, הדוחה את יישום החלטת הממשלה מ–2008 בחמש שנים נוספות. הוועדה מצאה כי קיים מחסור ב–2,673 כיתות לימוד ויותר מ–5,000 מורים כדי ליישם את החלטת הממשלה מ–2008, להפחתת מספר התלמידים בכיתות הלימוד ל–32 במקום 40 כיום. הוועדה מצאה גם כי החלטת הממשלה יושמה באופן חלקי בלבד – וכלל לא יושמה בכיתות א'־ב'. עוד קבע הדו"ח גם מיליארדי שקלים לא יפתרו את בעיית הצפיפות, וקבע – בניגוד לעמדת שרי החינוך – כי הפחתת מספר התלמידים בכיתות ל-20 ומטה תתרום להישגי התלמידים.

דו"ח ועדת שמחון

על הסיבות לגניזת הדו"ח – בכתבה של ליאור דטל בדה מרקר