דילוג לתוכן העמוד

שמים סוף להסתרה – ועדת החוקה של הכנסת תדון בדרישת התנועה להחיל את חוק חופש המידע על החטיבה להתיישבות

בשנה שעברה החטיבה להתיישבות גדל תקציב החטיבה להתיישבות מכ-58 מיליון ל-500 מיליון שקל – הכל מהמדינה. האם אתם יודעים מה היא עשתה עם הכסף? גם אנחנו לא. כי משום מה על החטיבה להתיישבות לא חל עדיין חוק חופש המידע, והיא מסרבת למסור לנו מידע אודות פעילותה מרצונה.

ביום רביעי תדון ועדת חוקה, חוק ומשפט בדרישת התנועה לחופש המידע להחיל את חוק חופש המידע על החטיבה. הצטרפו אלינו וכתבו לחברי ועדת החוקה למה חוק חופש המידע צריך לחול על החטיבה להתיישבות.

הנה חמש סיבות שבגללן החטיבה להתיישבות צריכה לצאת מהחשיכה.

  1. חצי מיליארד שקל באפלה – בשנים האחרונות הגיע תקציב החטיבה ליותר מחצי מיליארד שקלים, מה שהופך אותה לאחד הגופים הציבוריים עתירי התקציב במדינה. למעשה כל משק-בית במדינת ישראל מממן את פעילות החטיבה מכיסו הפרטי בכ-300 שקל בשנה. בשנת 2015 כבר מובן מאליו שלא ייתכן מימון ציבורי ללא שקיפות ציבורית. ודאי שלא בהיקפים אדירים שכאלה.
  2. חשאית כמו השב"כ והמוסד – ספק רב אם ניתן למצוא לעוד גוף במדינת ישראל (או בכל דמוקרטיה מערבית אחרת) שהחשאיות אופפת אותו כך, פרט לגופי ביטחון דוגמת השב"כ והמוסד. 2015 היא השנה שבה אפילו על תקציב צה"ל הוחלה השקיפות, ולא מיותר לציין שצה"ל והמשטרה עצמם כפופים לחוק חופש המידע מיומו הראשון (ושניהם, אגב, נחשבים לגופים הממלאים אחר הוראות החוק וכללי השקיפות הנובעים מהם טוב יותר מהרבה גופים אחרים).
  3. מה סודי כל כך בהתיישבות – מדוע החטיבה להתיישבות העוסקת בנושאים אזרחיים במהותם – בין השאר בהתיישבות בגליל, בנגב (שנהנים מקונצנזוס ציבורי רחב) – מבקשת להסתיר את מעשיה באמצעות פטור מחובות השקיפות?
  4. משהו מסריח פה – התנגדות להחלת עקרונות השקיפות על גוף מעין זה יכולה לנבוע רק משיקולים פוליטיים במובן הצר של המילה, ומכוונות לא טהורות להשתמש בחטיבה בדרכים שהעוסקים בעניין אינם מוכנים להסביר אותן לציבור ולעמוד עליהן למשפטה של דעת הקהל.
  5. הבהרה – הכפפתה של החטיבה להתיישבות לחוק מחילה עליה גם את הסייגים שבחוק. הווה אומר שהיה ותתרחש סיטואציה שבה תעסוק החטיבה בעניינים שגילויים עלול לפגוע בביטחון המדינה או ביחסי החוץ שלה, ממילא לא יתחייב גילוי עניינים אלה, בהתאם להוראות סעיף 9 בחוק. אולם בפעילותה השוטפת תהיה כפופה לאותן חובות גילוי שכפופה להן הכנסת עצמה וכפופים להם שאר משרדי הממשלה, הרשויות המקומיות, יחידות הסמך, החברות הממשלתיות, תאגידים רבים ומגוונים וכל רשות ציבורית במדינת ישראל.

 

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️