דילוג לתוכן העמוד

במה עסקה הילרי קלינטון בשנותיה בבית הלבן

סוגיית חופש המידע עלתה לאחרונה לכותרות בארה"ב כשבעימות תקשורתי שהתנהל בין המועמדים הדמוקרטים לנשיאות נשאלה הסנטורית הילרי קלינטון האם תתיר לארכיון הלאומי לחשוף מסמכים אישיים הנוגעים לתקשורת בינה לבין בעלה, ביל קלינטון, בעת כהונתם בבית הלבן.

במהלך המרוץ לנשיאות טוענת קלינטון כי כגברת הראשונה בבית הלבן צברה ניסיון המקנה לה יתרון על פני המועמדים האחרים. הסנטור הדמוקרטי ברק אובמה, המתמודד מולה, טוען שעליה לחשוף מסמכים משמונה שנותיה בבית הלבן על מנת לאשש טענה זו. בקשה נוספת למידע מבקשת לחשוף את לוחות הזמנים של הגברת הראשונה בבית הלבן כדי להוכיח שהיא כנראה לא עסקה בעניינים חשובים מדי. לטענת סנטור אובמה, הזוג קלינטון מעכב את פרסום המסמכים האישיים, והנשיא לשעבר אף פנה בעניין לארכיון הלאומי.

המסמכים המבוקשים נמצאים בארכיון הלאומי בספריית הנשיא קלינטון בליטל רוק ארקנסו. בארכיון הלאומי מתויקים יותר מ-78 מיליון מסמכים, ו-20 מיליון אימיילים המאוחסנים ב-36 אלף קופסאות. אף שמדובר במסמכים אישיים רבים, על פי החוק האמריקאי הם שייכים לציבור ולא לנשיא. לא פחות מ-6 עובדי ארכיון מועסקים במשרה מלאה כדי להיענות לפניות הציבור.

אולם, זכותו של הנשיא להציב מגבלות לפרסום חלק מהמסמכים, ולעכב את פרסומם למשך 12 שנים ממועד סיום כהונתו כלומר עד שנת 2012. קלינטון עשה זאת בנוגע למסמכים אישיים רבים הנוגעים לתקשורת בינו לבין אישתו, בני משפחה ומקורבים. בקשות הנוגעות למידע זה צריכות לעבור דרך יועצו הקרוב של קלינטון ואיש סודו, ברוס לינדזי, שאמור לבחון אותן ולהחליט אם לאשרן.

יותר מ- 26 אלף עמודים של בקשות מחכים לאישורו של לינדזי. דוברה של הילרי קלינטון מסר שלא מדובר במסמכים העוסקים בתפקודה של הגברת הראשונה. לדבריו, הבקשות למידע אודות פעילותה, ובהן גם הבקשה לפרסם את לוחות הזמנים שלה, המתעכבת כבר 19 חודשים, משום ש"עדיין לא קוטלגה בארכיון".

http://www.archives.gov