דילוג לתוכן העמוד

בקשת מידע של התנועה חשפה: 34 פועלי בניין נהרגו ב-2015, אבל מה עשו רשויות האכיפה?

יש לנו עניין עם פועלי בניין שאיש לא מתאמץ לשמור על החיים שלהם. ומה עושה בעניין משרד הכלכלה שאחראי על הפיקוח באתרי הבנייה? ובכן, לא הרבה. בקשת מידע שהגישה דניאלה פלגי, סטודנטית בקליניקה של התנועה במכללה למינהל, חשפה את אוזלת היד, או שמא האדישות, של מינהל הפיקוח במשרד הכלכלה.

מהנתונים שנמסרו לנו מתברר כי 34 פועלי בניין נהרגו ב-2015 – אבל רק שמונה אתרים חויבו בקנסות בהיקף כולל של 24 אלף שקל. וזה היה העונש הכי חמור שהוטל על מישהו, שכן אף אתר בנייה לא נסגר, ואף קבלן לא הואשם בדבר. למרות שמספר הפועלים שנהרגו בשנה החולפת רשם שיא עגום.

עוד עולה מהנתונים שקיבלנו שמתוך 34 פועלי הבניין שנהרגו – 18 עבדו באתרי בנייה בתל אביב והמרכז, 11 בחיפה והצפון, 4 באתרי בנייה בירושלים והרוג אחד בבאר שבע והדרום. על פי נתוני משרד הכלכלה, בשנת 2015 בוצעה ביקורת ב-2,039 אתרי בנייה באזור המרכז, ב-636 אתרי בנייה בירושלים, ב-1,478 בחיפה והצפון וב-810 אתרים בבאר שבע. ובסף הכל כ-5,000 אתרי בנייה.

בהתייחס לסוגיית הקנסות נמסר ממשרד הכלכלה: "השימוש בהטלת קנסות ככלי אכיפה במהלך 2015 החל בהיקף מצומצם. מדובר בכלי אכיפה שהוחזר לשימוש בעקבות הסרת הגבלים משפטיים שחלו עליו עד אותה תקופה". בשנת 2014 אגב, נהרגו 31 פועלי בניין באתרים ברחבי הארץ.

על פי נתוני משרד הכלכלה, בכל 13 אלף אתרי בנייה פעילים באזור תל אביב והמרכז, ירושלים, חיפה והצפון, באר שבע והדרום – עובדים כ-17 פקחים בלבד. בירושלים מועסק מפקח בנייה בודד שאחראי על קרוב לאלף אתרים, בתל אביב והמרכז עשרה מפקחים בלבד על למעלה מ-5,300 אתרים, ובבאר שבע והדרום כולו יש שני מפקחי בנייה בלבד, על למעלה מ-1,300 אתרי בנייה.

התנועה ביקשה גם את גובה התקציב שמקצה המשרד לשם פיקוח על אתרי בנייה. במשרד השיבו כי "מנהל הבטיחות משקיע מתקציבו 2.5 מיליון שקל בהכשרת מנהלי עבודה בבנייה בנושא עבודה בטוחה בגובה, וזאת בהמשך למיליון שהושקע בשנה הקודמת".

עו"ד נירית בלייר, מהתנועה לחופש המידע, מתחה ביקורת חריפה על המצב השורר באתרים ואמרה כי "במשך שנים נהרגים עשרות אנשים בתאונות בנייה ואין שום דיון ציבורי בנושא. יש לברך את הפעילים החברתיים שהצליחו לאחרונה להעלות את הנושא לתודעה הציבורית, אך הנתונים מעידים על הזנחה קשה של הנושא ועל אכיפה מצומצמת וניסיונית בלבד, זאת אל מול מציאות קשה ומספר נפגעים גבוה. אנו מקווים שנתונים אלה יעזרו לדחוף את הממשלה לפעול בנושא בהקדם".

ידיעה של יעל דראל בוואלה

השאלות ששאלנו והתשובות שקיבלנו ממינהל הבטיחות במשרד הכלכלה:

  1. מספר המפקחים המועסקים ע"י משרד הכלכלה באתרי בנייה בפילוח לפי מחוז/אזור, וותק המפקח.

להלן נתונים עדכניים,

אזור מס' מפקחי בנייה וותק ממוצע (בשנים) מס' אתרי בנייה שנערכה בהם פעילות פיקוח בשנת 2015 אתרי בנייה פעילים (נכון להיום)
ת"א מרכז 10 15 2039 5325
ירושלים 1 2.5 636 976
חיפה והצפון 4 11 1478 5319
ב"ש והדרום 2 8 810 1368

 

  1. מספר אתרי הבנייה המפוקחים בפילוח לפי מחוז/אזור.

ראי מענה בסעיף 1.

  1. מספר אתרי הבנייה שאינם מפוקחים.

מינהל הבטיחות מפקח בכל אתרי הבנייה שהמינהל קיבל עבורם הודעות על התחלת עבודות.

  1. גובה התקציב שמקצה משרד הכלכלה לשם פיקוח על אתרי בנייה, בפילוח לפי משכורות מפקחים, הוצאות אחרות.

מינהל הבטיחות משקיע מתקציבו 2.5 מש"ח בהכשרת מנהלי עבודה בבנייה בנושא עבודה בטוחה בגובה, וזאת בהמשך למיליון שהושקע בשנה הקודמת.

לגבי משכורות מפקחי הבנייה יש להפנות הבקשה למינהל משאבי אנוש במשרד.

  1. פירוט באשר למספר הקנסות וגובה הקנסות שהוטלו על אתרי בנייה ללא פיקוח ע"י משרד הכלכלה בפילוח לפי מחוז/אזור.

כאמור, המינהל מבצע פיקוח ואכיפה בתחום הבטיחות בכל האתרים הידועים לו. מינהל הבטיחות החל בבחינת השימוש בהטלת קנסות ככלי אכיפה במהלך 2015, בהיקף מצומצם של 8 קנסות בסך כולל של 24,000 ₪. מדובר בכלי אכיפה שהוחזר לשימוש בעקבות הסרת הגבלים משפטיים שחלו עליו עד אותה תקופה.

  1. פירוט באשר למספר אתרי הבנייה שנסגרו, לרבות שם האתר, מיקומו וסיבת הסגירה.

מינהל הבטיחות מוציא צווים המורים על הפסקת עבודה באתרי בנייה במקרים שנמצאו ליקויים מהותיים בהיבטי הבטיחות של האתר בצווים אלו נדרש המבצע להכין תכנית לניהול הבטיחות באתר. מתחילת שנת 2016 הוצאו 3 צווים המורים על הפסקת עבודה מלאה באתר.

צווים המורים על הפסקת עבודה עם גורמי סיכון, מוצאים באופן שוטף.

  1. פירוט באשר למספר מקרי הפציעה שהתקיימו באתרי בנייה בפילוח לפי תאריך (חודש ושנה), אזור גיאוגרפי ושם החברה הבונה.

אין בידינו נתונים מלאים על מספר הנפגעים. ניתן לפנות למוסד לביטוח לאומי לקבלת נתונים אלו.

  1. פירוט באשר למספר מקרי המוות שהתקיימו באתרי בנייה בפילוח לפי תאריך (חודש ושנה), אזור גיאוגרפי ושם החברה הבונה.
2013 אזור מקרי מוות
ת"א מרכז 21
ירושלים 4
חיפה והצפון 6
ב"ש והדרום 1

 

2014 אזור מקרי מוות
ת"א מרכז 17
ירושלים 2
חיפה והצפון 6
ב"ש והדרום 6

 

2015 אזור מקרי מוות
ת"א מרכז 18
ירושלים 4
עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️