דילוג לתוכן העמוד

התנועה חושפת את הדו"חות הכספיים של רשות שדות התעופה – הרווחים כל כך גדולים שהחליטו להסתיר?

מתברר שאפשר להרוויח הרבה בלי שמתכוונים. ככה מתברר מהדו"חות הכספיים של רשות שדות התעופה (רש"ת) שמשום מה היא החליטה להסתיר מהציבור. למה? אולי בגלל שמתברר שהתאגיד הסטטוטורי הזה, שהוקם שלא למטרות רווח, לא מפסיק להרוויח. ומדובר במיליארדים, שזורמים מאגרות שמשלמים הטסים לחו"ל בנתב"ג. שער הכניסה והיציאה היחיד לישראל, כלומר מונופול, שעל תפעולו אחראית רש"ת

אבל ברש"ת חושבים שהדו"חות הכספיים הם רכושה הפרטי. כך התברר ממכתב שקיבלנו אנשי אתר התיירות Tnet שפרסמו את הדו"חות הכספיים של רש"ת. באתר שלהם מופיעה ההודעה הבאה: "נאלצנו להסיר את דו"חות סיכום הפעילות השנתיים של נתב"ג ל–2007–2014 שפורסמו אצלנו עד היום, עקב איום בתביעה מצד רשות שדות התעופה. סברנו כי פרסום הדו"חות באתרנו היה בבחינת שירות חיוני במסגרת חופש המידע שלו זכאי הציבור הרחב (שאין לו גישה לדו"חות האלה), אך ברשות שדות התעופה סבורים אחרת".

הסיבה שנתנה הרשות לדרישתה להסיר את הדו"חות, שהוצגו כקובצי PDF באתר, היא שלטענתה, העלאת דו"חות הפעילות של נתב"ג לרשת על ידי האתר מפירה זכויות יוצרים. הרשות טוענת שהדו"חות הם רכושה הבלעדי, ולא ניתן לעשות בהם שימוש ללא קבלת רשות מראש.

את דו"חות הפעילות של נתב"ג שרש"ת ביקשה להסיר מהאתר היא מפרסמת מדי חודש, אבל דו"חותיה הכספיים אינם מתפרסמים לעיון הציבור, ויש לבקש אותם על פי חוק חופש המידע. בניגוד להיגיון הפשוט לפיו רשות השייכת לכולנו ומשרתת את הציבור גם תפרסם את דו"חותיה באתר שלה, למשל נאצלנו לבקש את הדו"חות ואף לשלם כ–160 שקל בגין הבקשה. חיכינו כארבעה חודשים עד שהגיעו בדואר כמה וכמה חוברות, ודו"ח כספי אחד מ–2014, שאפשר היה לשלוח באימייל בלחיצת כפתור.

"מצער שצריך להמתין יותר מארבעה חודשים כדי לקבל מרש"ת מידע בסיסי שראוי שיהיה פתוח לעיון הציבור באתר האינטרנט של כל רשות ציבורית", אומרת עו"ד נירית בלייר מהתנועה לחופש המידע. "עוד יותר מצער שהרשות חושבת שפרטים מתוך הדו"חות הכספיים שלה צריכים להיות חסויים מפני הציבור, שבשמו היא פועלת. פשוט וקל יותר לקבל מידע מגופים לא־ציבוריים שנסחרים בבורסה, מאשר מהגוף הציבורי הקרוי רשות שדות התעופה. התנועה לחופש המידע תמשיך להיאבק כדי לקבל גם מידע על התקשרויות הרשות עם ספקים, מידע שאותו היא מסרבת עדיין לחשוף לציבור".

טלי חרותי-סובר ורינה רוזנברג עיינו בדו"חות הכספיים של רש"ת וכתבו בדה מרקר על המספרים

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️