דילוג לתוכן העמוד

המדינה מודה: לשב"כ יש גישה בלתי מוגבלת לנתונים על משתמשי הסלולר והאינטרנט

לשב"כ יש גישה חופשית לנתוני חברות הסלולר והאינטרנט, זאת ללא כל פיקוח וביקורת שיפוטית, ללא ידיעת האזרחים, וגם ללא צורך באישור מהחברות עצמן כך עולה מתשובת המדינה לעתירה שהגישה התנועה לחופש המידע.

התנועה עתרה לבית המשפט המנהלי בירושלים בבקשה שיורה למשרד התקשורת ומשרד ראש הממשלה למסור מידע על ההסכמים שנחתמו בין המדינה לבין חברות הסלולר והאינטרנט הנוגע לגישה לנתונים אודות לקוחות החברות.

את העתירה הגישו עורכי הדין דורי ספיבק, הישאם שבאיטה וגדיר ניקולא מהתוכנית לזכויות אדם בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל-אביב.

מתשובת המדינה עולה כי כתבי הזיכיון של חברות הסלולר וספקיות האינטרנט בישראל מכילים שני נספחים ביטחוניים סודיים הקובעים כי לגופי הביטחון בישראל יש גישה למערכות חברות התקשורת. בנוסף, בכירים בחברות הסלולר ובספקיות האינטרנט חייבים בסיווג ביטחוני.

לטענת המדינה אין למסור פרטים על הנספחים הביטחוניים, מאחר שחשיפת המידע הכלול בהם לציבור עלולה לפגוע בביטחון המדינה.

לטענת התנועה לחופש המידע הנספחים הביטחוניים הכלולים ברישיונות שניתנו לחברות הסלולר וספקיות האינטרנט על ידי משרד התקשורת "מסדירים גישה של גורמי ביטחון לנתוני תקשורת על אזרחים לרבות בזמן אמת, ללא כל ביקורת שיפוטית או כל ביקורת של רשות אחרת מחוץ לגורמי הביטחון, וללא כל הליך של יידוע האזרח או החברות לפני הגישה לנתוני התקשורת או לאחריה".

כיום ניתן לקבל פרטים רבים אודות שיחות טלפוניות שנערכו ממכשיר מסוים, ובין היתר מידע אודות זהותו של בעל המכשיר, זהותם של בעלי המכשירים אליהם מתבצעות השיחות, אורך השיחות, תדירותן ומקום הימצאם המדויק של המשוחחים. את המידע הזה ניתן לקבל בזמן אמת. כמו כן ניתן לעקוב אחר אתרי אינטרנט שבהם גולש הציבור, לקבל נתונים מלאים אודות דפוסי הגלישה באינטרנט של אדם ותעבורת המיילים שלו.

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️