דילוג לתוכן העמוד

ביהמ"ש הורה למשרד הפנים לחשוף נהלי קבלת החלטות מינהל האוכלוסין

בית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים הורה למשרד הפנים לחשוף לעיונו של הציבור את נהלי מינהל האוכלוסין. נהלי משרד הפנים נחשבים לאחד הסודות השמורים במינהל הציבורי, ועל פיהם מתקבלות החלטות בעניינן של אלפי בקשות לקבלת אזרחות, תושבות או רישיון עבודה בישראל.

את העתירה הגישו במאי חמישה ארגונים: האגודה לזכויות האזרח, המרכז לפלורליזם יהודי, מוקד סיוע לעובדים זרים, קו לעובד והמוקד להגנת הפרט, כולם באמצעות עו"ד עודד פלר מהאגודה לזכויות האזרח.
לטענת העותרים נהלי מינהל האוכלוסין אינם מפורסמים באופן אפקטיבי; אינם נגישים לציבור; מוסתרים מוועדת הפנים של הכנסת ולעיתים אף מבתי המשפט; משתנים חדשות לבקרים; ופעמים רבות אף אינם ידועים לפקידי מינהל האוכלוסין, האמונים על הפעלתם.

בפס"ד חריף במיוחד קבעה השופטת יהודית צור כי המשרד מפר בשיטתיות את החוק, והורתה לו לאפשר לעותרים לעיין בקובץ הנהלים השלם וכן ובכל ההוראות וההנחיות בענייני מינהל האוכלוסין;להעמיד בכל לשכות מינהל האוכלוסין את המידע לעיונו של הציבור; לפרסם את המידע ועדכוניו באתר האינטרנט של משרד הפנים. היא גם דחתה את בקשתו של משרד הפנים לדחות את ביצוע ההחלטה בחצי שנה. "הצורך בפרסום מיידי", קובעת השופטת צור, נובע בין היתר מכך ש"הסמכויות שמפעיל המשרד שלעתים נוגעות לזכויות יסוד מן המעלה הראשונה". היה הוסיפה כי "לעתים קרובות מדובר באוכלוסייה חלשה וחסרת אמצעים. לסוגי אוכלוסייה אלה המידע על הנהלים, המדיניות וההנחיות הנו לא פחות מאשר אוויר לנשימה. הם אינם יכולים להמתין".

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️