דילוג לתוכן העמוד

נתניהו לתנועה: מסרב למסירת 175 חשבוניות של מעונות ראש הממשלה ב-2014

תשובת משרד ראש הממשלה+2 חשבוניות

משרד ראש הממשלה ממשיך לסרב להעביר לתנועה לחופש המידע 175 חשבוניות על הוצאות מעונות נתניהו לשנת 2014 והפעם בגיבוי של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. כך עולה מהודעתה של ענת רביבו הממונה על חופש המידע במשרד ראש הממשלה. רביבו ציינה כי "לאחר בחינה משפטית של הנושא הוחלט על דעת היועץ המשפטי לממשלה כי אין מקום למסור את מרבית החשבוניות הפרטיות, בשל הפגיעה הצפויה בפרטיותיו של ראש הממשלה ובני משפחתו הגוברת על האינטרס הציבורי שבחשיפתן".

רביבו צירפה למכתבה שתי חשבוניות, והודיעה כי מסירת מספר מצומצם של חשבוניות שאותם מסכים המשרד למסור תוגש בקרוב. מדובר בחשבוניות שהן ברובן "מושחרות" האחת על "קוויק ווד" עם סכום כולל לתשלום של 4,869 שקל ובלא פירוט והשניה בלא פירוט אלא רק קוד של מוצרים בסך של 1,168 שקל.

רביבו הוסיפה כי במערכת הנהלת החשבונות של המשרד יש תיעוד של מסמכים שונים, שסווגו ב-1,300 "שורות חשבות" בגין הוצאות מעון רה"מ בשנת 2014. "שורות החשבות" הללו מתייחסות ל-553 מסמכים פיננסים הכוללים חשבונות חיוב, חשבונות זיכוי, פקודות ידניות, ולא 680 חשבוניות כפי שנמסר קודם לכן. בהתאם לבדיקות הבטחוניות לא ניתן למסור 117 חשבוניות מטעמי ביטחון.

היא הדגישה כי בהתאם לחוק חופש המידע עומדת לתנועה הזכות לעתור לבג"ץ נגד החלטתה.

נירית בלייר, מנכ"לית התנועה לחופש המידע אמרה בתגובה כי "מדובר בתשובה מתחמקת, לא ברורה ומלגלגת. שוב משרד רה"מ מעלים את נושא הפרטיות כשבעצם הוא שוב מועל באימון הציבור. הציבור נותן לרה"מ את הכסף למעונות והוא צריך לראות את החשבוניות. אם לא מראים את החשבוניות אז שלא יוציאו את הכסף מקופת המדינה".

בלייר הוסיפה כי "משרד רה"מ גוררים אותנו שוב לבית המשפט ומאלץ אותנו להוציא הוצאות משפטיות. אין לנו ברירה. הם הצליחו עם תעלולים משפטיים להחזיר אותנו לנקודת ההתחלה. נעתור שוב ונתחיל את כל העניין מחדש".

עוד הוסיפה כי "לשלטון יש את הכיס הגדול להילחם באזרחים שדורשים שקיפות. הפרדוקס הוא שמדובר בכסף שלנו ובסופו של דבר אנו נשארים עם כיס ריק. הממשלה יכולה לגרור אותנו שנים בבתי משפט. זה בדיוק מה שמשרד רה"מ עושה".

בינואר 2016 קבע בית המשפט כי עתירת התנועה לחופש המידע בעניין חשיפת החשבוניות על מעונות רה"מ בשנת 2014 תימחק, ומשרד ראש הממשלה יפרסם בתוך 90 יום את החשבוניות המקוריות, בהתאם להגבלות הביטחון שאושרו על ידי ביהמ"ש. למעשה התנועה הסכימה למחוק את העתירה רק לאחר שמשרד ראש הממשלה התחייב לפרסם את החשבוניות. אלא שאז במקום לקיים את ההתחייבות החליט נתניהו לעשות עוד תרגיל משפטי כדי להימנע ממסירת המידע לציבור.

נתניהו פנה באחרונה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לעכב את מסירת המידע בטענה כי "המידע שכלול בחשבוניות כולל פרטים על ראש הממשלה ובני ביתו, ואין למוסרו לתנועה לחופש המידע". כאמור משרד רה"מ מסר רק חלק מהחשבוניות ומסרב למסור כ-175 חשבוניות.

יגאל מרזל, שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, החליט  לפני כשבועיים לאפשר לראש הממשלה, בנימין נתניהו, להשמיע את התנגדותו לחשיפת 220 חשבוניות מתוך כ-1,300 חשבוניות ששולמו מתקציב המדינה עבור הוצאות במעון רה"מ.

בכך נענה השופט מרזל לדרישתו של נתניהו בעניין שהושמעה באמצעות בא כוחו, עו"ד דוד שימרון, ודחה את עתירתה של התנועה לחופש המידע לפרסם את החשבוניות מיד. עוד קבע מרזל כי אין לברר את טענות התנועה לחופש המידע בעניין ההחלטה שקיבל במסגרת עתירתה, שכבר נמחקה.

הכתבה של צבי זרחיה בדה מרקר

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️