דילוג לתוכן העמוד

בחינת בגרות בשקיפות / עו"ד נירית בלייר

כמה זמן לוקח לך לבחור מזגן? כוח סוס אחד אולי אחד וחצי? מה גודל החדר? עילי? אולי מיני מרכזי בכלל? אינוורטר? כמה BTU? וכמה זמן לוקח לך לבחור את בית הספר של הילד שלך? מה, לא בחרת? העירייה בחרה. הבנתי. האם מישהו חשב פעם על היעדר הבחירה הכמעט מוחלט של כולנו בדבר הכי חשוב, חינוך הילדים שלנו? כולנו חלק ממערכת אחד גדולה וסוציאליסטית של חינוך לפי מקום המגורים שלנו. מצד אחד זה נהדר, מדינת ישראל נותנת לכולם סיכוי שווה. אבל האם הוא באמת שווה? ברור שאם אני גרה בתל אביב (ואני לא) הסיכוי שמורים צעירים וחדורי מוטיבציה, יעברו לגור בה כדי ללמד, די גבוה. אם אני גרה בערד (ואני לא), אולי פחות מורים מהסוג הזה יגיעו לשם.

בארה"ב קיימת תופעה שאפשר לקרוא לה "הגירה חינוכית". מסתבר שישנם מקומות בהם מקום המגורים של משפחה נקבע על פי איכות בתי הספר. מה זה אומר? זה אומר שכשהילד לקראת מעבר לבית הספר היסודי או קודם לכן, מתחיל המחקר הראשוני, היכן ישנם בתי ספר מתאימים לתפיסת ההורים, ולפי דירוג בתי הספר והנתונים המתפרסמים לגביו המשפחה מתמקמת בפעם הראשונה. לקראת חטיבת הביניים, נעשית בדיקה נוספת. אם החטיבות באזור משביעות את רצון ההורים, נשארים. אם לא, מחפשים הלאה וכך שוב בשלב התיכון. בכל הזמן הזה החינוך הוא עדיין חינוך ממלכתי, אין זליגה לבתי ספר פרטיים, אבל בהחלט יש התאמה של מקום המגורים לאזור החינוכי העונה על צרכי המשפחה.

אם כך, על מה מתבססת ההחלטה? היום בישראל, אם נעשית החלטה כזו, היא לרוב מתבססת על המלצות או אזהרות של הורים אחרים. מבדיקה באתר העירייה או משרד החינוך, קרוב לוודאי שנתוני בתי הספר, לא יאפשרו החלטה מושכלת ומבוססת היטב. למה זה כך? ובכן, סיבות למדיניות אפשר למצוא במאבק שניהלה התנועה לחופש המידע במשך כ-6 שנים ואשר הסתיים ב-2012, לפרסום נתוני המיצ"ב בחתך בית ספרי. אז אמרו במשרד החינוך כי פרסום הנתונים יפגע בתפקוד משרד החינוך, בתלמידים, ימקד את תשומת הלב במספרים ולא באיכות החינוך ועוד. בית המשפט לא השתכנע והנתונים החלו להתפרסם, או אז, מיהרו במשרד החינוך להקפיא את עריכת מבחני המיצ"ב ולהקים ועדה לבחינתם. הרמתם גבה? אתם לא לבד. מאז סיום ההקפאה הנתונים מתפרסמים מעת לעת, לחלק מבתי הספר, באופן לא נגיש בעליל באתר משרד החינוך. הדרך הנוחה היחידה לראות את הנתונים, היא באמצעות אתר מדלן שמצליח בדרך לא דרך לייצר מידע מסודר מבליל המידע הלא מאורגן שמשרד החינוך מייצר.

לאחרונה החל משרד החינוך בפעולה מבורכת של פרסום מדדים נוספים של בתי הספר, אנחנו במקביל ביקשנו את פרסום ממוצע ציוני הבגרות. אנחנו וודאי לא הראשונים שמבקשים אותם. ההבנה והדרישה לפרסום מידע המאפשר לקבל החלטות טובות יותר, הפכו למאוד בסיסיות. התשובה שקיבלנו היא שהנתונים יפורסמו במאי הקרוב. אנחנו מחכים בסבלנות ושיהיה ברור, אנחנו מחכים לציוני הבגרות בכל המקצועות, אנחנו מחכים לציוני הבגרויות של כל בתי הספר ולכל בית ספר בנפרד. אנחנו מחכים לפרסום מידע באופן יעיל ונגיש לכל ולפתיחת מאגר מידע נוח לשימוש. הנתונים יפורסמו בשנת  2017 ואנחנו לא נתפשר על מידע פחות מאיכותי, או כזה שלא הושקעה מחשבה בהנגשתו לציבור המשתמשים.

המאמר פורסם ב"מעריב"