דילוג לתוכן העמוד

קק"ל רוצה להיות שקופה – הממשלה מתנגדת

אין בושה, ממשלה במדינה דמוקרטית נלחמת בגוף שמנסה לקבל על עצמו ביקורת, לייצר שקיפות, לחזק בכך את הדמוקרטיה, ולזכות באמון הציבור. קם גוף כמו קק"ל, בעל תקציב של מיליארדים, רובם הכנסות מקרקעות המדינה, עושה תהליך להגברת השקיפות בארגון ומבקש לקבל על עצמו את סמכות מבקר המדינה ודווקא הממשלה רצה ונעמדת על הרגליים האחוריות כדי להשאיר את הגוף הזה בחשכה.

דני עטר, יו"ר קק"ל הצהיר כבר לפני יותר משנה כי יפעל להחלת ביקורת המדינה וחוק חופש המידע על קק"ל. "הגיע זמן האור" הוא אמר והבטיח להכפיף את קק"ל לביקורת המדינה ולחוק חופש המידע, והנה חלפה שנה ולמרות כל המאמצים הוא לא מצליח. נבחרינו, נאמני הציבור, מובילי הדמוקרטיה בישראל, עומדים בדרכו של הבולדוזר שמנסה לסלול את הדרך לשקיפות בקק"ל.

כדי להפוך לגוף מבוקר, החוק קובע מספר דרכים אפשריות. ניתן לעשות זאת למשל, בהחלטת הכנסת, בהסכם עם הממשלה ועוד אפשרויות בהתחשב באופי הגוף ומידת מימונו על ידי הממשלה. קק"ל בחרו בנתיב מול הממשלה. נכתב הסכם, ברור לכל שהוא לא הוסתר מהממשלה עד הרגע האחרון. טיוטת ההסכם נמצאת כבר זמן רב אצל פקידי משרד המשפטים, עברה ביקורות ותיקונים, ואושרה על ידי שרת המשפטים. ברגע האחרון לפני ההצבעה, נעמדת הממשלה על רגליה האחוריות ואומרת, לא יקום ולא יהיה, "אנחנו רוצים שקק"ל תמשיך לייצג את העם היהודי ולא את כלל אזרחי מדינת ישראל", כך אומרים השרים. הסטנדרטים שמציב מבקר המדינה על פי דין, קשים מדי לשרי ממשלת ישראל. הגדיל ואמר השר לוין בדבריו "זה יתחיל בקק"ל וימשך לחטיבה להתיישבות ולסוכנות היהודית", אז תן לנו לעדכן אותך, החטיבה להתיישבות היא כבר גוף מבוקר ואפילו כפופה לחוק חופש המידע והשמיים לא נפלו, רק יש יותר אור.

דני עטר, הציבור איתך. קק"ל בהחלט צריכה שקיפות והיא לא תפסיד מכך, רק תרוויח. שקיפות מביאה איתה לארגון יעילות, חסכון, בחינה מחדש של נהלים ויצירת נהלים חדשים וטובים. ההשקעה בשקיפות היא קטנה יחסית והתמורה לארגון אדירה במישורים רבים. כל זאת לבד מחיזוק אמון הציבור וקידום של ערכי הדמוקרטיה שהולכים יד ביד עם שקיפות.

בהתייחס  לתהליך של קק"ל אל מול הממשלה, צריך לשאול בקול ברור: "מה קורה פה חברים?!"מדוע התעוררתם בסוף התהליך? יש כאן גוף שמצהיר שברצונו לקבל על עצמו את ביקורת המדינה, לקבל סטנדרטים ראויים של חופש מידע, שקיפות, שוויון ושיפור עצמי. למה הממשלה עומדת בדרכו? אילו ערכים היא מייצגת מנגד? למה הממשלה רוצה להשאיר גוף לאומי ענק כמו קק"ל בחושך? איזה מידע מחזיקים בקק"ל שהממשלה לא מעוניינת שייחשף? דמוקרטיה חזקה וטובה, לא צריכה להיבהל כל כך משקיפות או ביקורת, היא צריכה לאמץ אותן ולהוביל תהליכים שכאלה.

כלכליסט: השרים לוין ואלקין מטרפדים החלת ביקורת המדינה על קק"ל

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️