דילוג לתוכן העמוד

האוצר לחברי הכנסת: קודם תאשרו את התקציב – אחר תדעו איך בדיוק הוא מחולק

חוק תקציב המדינה עומד לקראת הצבעה בקריאה שנייה ושלישית, וגם השנה רב הנסתר בו על הגלוי. הצעת התקציב שמוגשת לחברי הכנסת מפורטת עד לרמת "תוכנית ראשית" בלבד. מאחורי כל תוכנית ראשית עומדות אינספור תקנות שאותן חברי הכנסת לא רואים. התקנות האלה מפרטות לאן בדיוק הולך הכסף. הסיבה שחברי הכנסת אינם נחשפים למידע חיוני זה היא שמשרד האוצר מסרב לפרסם את התקנות התקציביות לפני ההצבעה על חוק התקציב.

בעוד שלכנסת מוגשת הצעת התקציב עד לרמת פירוט של 6 ספרות (החוברות הכחולות), בידי האוצר מצויה רמת פירוט גבוהה יותר של 8 ספרות. אלה התקנות התקציביות מהן יוצא הכסף בפועל. משרד אוצר מפרסם את פירוט התקנות התקציביות רק לאחר אישור התקציב בכנסת (החוברות הירוקות). לפי נתוני מרכז המחקר והמידע של הכנסת היחס בין מספר התוכניות הראשיות בתקציב לבין מספר התקנות עומד על ממוצע של יותר מ-1 ל-7. בתקציב לשנת 2016 הסתתרו 6,469 תקנות מאחורי 843 התכניות שעליהן נערכה ההצבעה.

מה יהיה בהצבעה על תקציב 2017? חברי הכנסת ידעו רק אחרי שיצביעו ויאשרו אותו.

מדוע חשוב לדרוש שמשרד האוצר יפרסם את התקנות התקציביות לפני ההצבעה על תקציב 2017? למשל כדי לדעת כמה כסף יוקדש לסייעת שניה בגני ילדים? באיזה יישובים מתכננת הממשלה לבנות כיתות לימוד? מה תקציב תוכנית "עיר ללא אלימות"? כמה כסף הממשלה תשקיע בטיפול בזיהום האוויר בחיפה? האם תפותח תחבורה ציבורית בפריפריה? האם יתווספו מיטות אשפוז חדשות למערכת הבריאות? לשאלות האלה ולרבות אחרות לא ניתן למצוא מענה מספק בהצעת התקציב שהוגשה לחברי הכנסת. התשובות מוחבאות בתקנות, והתקנות אינן מפורסמות, למרות שהן כבר נמצאות בידי אגף התקציבים.

אנו קוראים לנבחרי הציבור לדרוש מאגף התקציבים את מלוא המידע על אופן הקצאת הכספים בהצעת התקציב על מנת שיוכלו להצביע ולהכריע בעניין התקציב בעיניים פקוחות.

בימים אלה נשלחו מכתבים בעניין לחברי הכנסת ולשר האוצר. על המכתבים חתום "פורום דמוקרטיה פתוחה", הפועל למען קידום דמוקרטיה, שקיפות ושיתוף ציבור מול הכנסת והממשלה. הפורום כולל ארגונים מגוונים מהחברה האזרחית, בהם התנועה לחופש המידע.

המכתב שנשלח לשר האוצר

המכתב שנשלח לחברי הכנסת

כתבה בדה מרקר: הוצאה לא מוכרת

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️