דילוג לתוכן העמוד

מאמר בדה מרקר: השרים מטרפדים את הרצון הטוב של קק"ל

לקריאת המאמר בדה מרקר

"הגיע זמן האור", אמר יו"ר קק"ל, דני עטר, שהצהיר כבר לפני יותר משנה כי יפעל להחלת ביקורת המדינה וחוק חופש המידע על קק"ל. אבל הממשלה חושבת אחרת.

קק"ל מנסה לקבל על עצמה ביקורת, ליצור שקיפות, לחזק בכך את הדמוקרטיה, ולזכות באמון הציבור. גוף בעל תקציב של מיליארדי שקלים, שרובם הכנסות מקרקעות המדינה, עושה תהליך להגברת השקיפות, ומבקש לקבל על עצמו את סמכות מבקר המדינה — ודווקא הממשלה נעמדת על הרגליים האחוריות כדי להשאיר את הגוף הזה בחשכה. נבחרינו, נאמני הציבור, מובילי הדמוקרטיה בישראל, עומדים בדרכו של הבולדוזר שמנסה לסלול את הדרך לשקיפות בקק"ל.

החוק קובע כמה דרכים אפשריות להיהפך לגוף מבוקר. ניתן לעשות זאת בהחלטת הכנסת, בהסכם עם הממשלה ובדרכים נוספות, בהתחשב באופי הגוף ובמידת המימון שהוא מקבל מהממשלה. בקק"ל בחרו בנתיב מול הממשלה. נכתב הסכם, וברור לכל שהוא לא הוסתר מהממשלה עד הרגע האחרון. טיוטת ההסכם נמצאת כבר זמן רב אצל פקידי משרד המשפטים, עברה ביקורות ותיקונים, ואושרה על ידי שרת המשפטים, איילת שקד. ברגע האחרון לפני ההצבעה, החליטה הממשלה שלא יקום ולא יהיה. "אנחנו רוצים שקק"ל תמשיך לייצג את העם היהודי ולא את כלל אזרחי מדינת ישראל", אמרו השרים. הסטנדרטים שמציב מבקר המדינה על פי דין קשים מדי לשרי ממשלת ישראל.

הגדיל לטעון שר התיירות, יריב לוין, כי זה יתחיל בקק"ל, ויימשך לחטיבה להתיישבות ולסוכנות היהודית. אז הנה עדכון: החטיבה להתיישבות היא כבר גוף מבוקר, ואפילו כפופה לחוק חופש המידע — והשמים לא נפלו. רק יש יותר אור.

קק"ל בהחלט צריכה שקיפות, והיא לא תפסיד מכך, רק תרוויח. שקיפות מביאה עמה יעילות לארגון, חיסכון, בחינה מחדש של נהלים ויצירת נהלים חדשים וטובים. ההשקעה בשקיפות היא קטנה יחסית, והתמורה לארגון אדירה במישורים רבים. השקיפות גם מחזקת את אמון הציבור ומקדמת את ערכי הדמוקרטיה.

בנוגע לתהליך של קק"ל מול הממשלה, יש לשאול את השרים מדוע התעוררו רק עתה — ומדוע הממשלה עומדת בדרכו של גוף שמצהיר כי ברצונו לקבל על עצמו את ביקורת המדינה, וסטנדרטים ראויים של חופש מידע, שקיפות, שוויון ושיפור עצמי. אילו ערכים הממשלה מייצגת מנגד? למה היא רוצה להשאיר גוף לאומי ענקי כמו קק"ל בחושך? איזה מידע מחזיקים בקק"ל שהממשלה אינה מעוניינת כי ייחשף?

דמוקרטיה חזקה וטובה אינה צריכה להיבהל כל כך משקיפות או ביקורת — אלא לאמץ אותן ולהוביל תהליכים ברוחן.

הכותבת היא מנכ"לית התנועה לחופש המידע