דילוג לתוכן העמוד

לבד בחושך: השרים לוין, אלקין, ליצמן וגלנט הם חברי הוועדה שתקבע האם קק"ל תהיה שקופה

המכתב ששלחנו לחברי ועדת השרים:

          

ח"כ יריב לוין ח"כ זאב אלקין ח"כ יעקב ליצמן ח"כ יואב גלנט
שר התיירות השר להגנת הסביבה שר הבריאות שר הבינוי והשיכון

 

הנדון: קריאה לפתיחתם לציבור של דיוני ועדת השרים בגין החלת ביקורת מבקר המדינה על קק"ל

מכובדיי,

הריני לפנות אליכם בעניין שבנדון כדלהלן:

בשבתכם להכריע בדבר עתיד הסכם הממשלה עם קק"ל להחלת ביקורת מבקר המדינה על גוף ציבורי זה, אנו קוראים לכם לפעול מתוך נאמנות לציבור, עקרונות דמוקרטיים, טוהר מידות, שאיפה לחיסכון בכספי ציבור, יעילות ומועילות.

התנועה לחופש המידע עוקבת ופועלת להחלת נורמות של שקיפות על קק"ל. ניסיונות שנעשו במהלך השנים להחלת ביקורת מבקר המדינה ועקרונות של שקיפות בקק"ל, לא צלחו והנה כיום אתם  בנקודת הכרעה.

ראשית, אנו קוראים לכם לפתוח את דיוניכם לציבור. חישפו את השיקולים בעד ונגד החלת הביקורת על קק"ל והיו דוגמא ומופת לאופן בו דיון בנושא מכריע כל כך, ראוי שיתנהל.

שנית, זיכרו כי הקרן הקיימת לישראל אינה גוף פרטי. מטרותיה, יעדיה ותפקידיה הינם ציבוריים ובעלי חשיבות לאומית ראשונה במעלה. המצב, כפי שהוא היום, לפיו קק"ל אינה כפופה לנורמות של שקיפות, חופש מידע, בקרה  ודיווח, להן כפופים גופים מסוגה, אינו מצב תקין ואין לו מקום במדינה דמוקרטית השואפת לפעול תמיד על פי עקרונות של משילות, דיווחיות, אחריותיות ומנהל תקין בנאמנות עבור אזרחיה והציבור כולו. במציאות בה קק"ל פועלת בזירה הציבורית כנאמן עבור העם היהודי כולו ולמענו, אך אינה מחויבת במתן דין וחשבון  אינה ראויה ומביאה לפגיעה בעקרונות המנהל התקין. 

לפיכך, אנו מפצירים בכם לקיים דיון אמיתי, כן ופתוח באשר להחלת ביקורת מבקר המדינה על קק"ל, לגלות את העמדות והנורמות בבסיס ההחלטה שתתקבל ולקבל החלטה המיישמת עקרונות של דמוקרטיה, טוהר מידות ושקיפות.

בברכה,

נירית בלייר, עו"ד

מנכ"לית

 

 

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️