דילוג לתוכן העמוד

חדשות

שוב זה קורה – נתניהו מסתיר מידע על הוצאותיו ואנחנו נאלצים לעתור לבית המשפט

התנועה לחופש המידע הגישה עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד ראש הממשלה והממונה על יישום חוק חופש המידע במשרד, בנוגע להוצאות מעונות ראש הממשלה בשנת 2015. העתירה באה בעקבות סירובו של ראש הממשלה לחשוף את ההוצאות המלאות ומסירת מידע חלקי ומצומצם בלבד, ומבקשת מבית המשפט להורות להציג את המידע המלא על ההוצאות: סוג ההוצאה, הספק, הסכום והחשבונית, כמחויב, בין היתר, גם בהוראות משרד המשפטים. בנוסף, מבקשת התנועה לאחד הליכים עם העתירה המנהלית של נתניהו נגד חשיפת המידע עליה הורו הממונה על חופש המידע ומשרדו היועמ"ש, כיון שמדובר באותם הצדדים וכדי לייעל את ההליך.  העתירה הוגשה באמצעות עורכי הדין אביתר קנולר ויערה וינקלר-שליט.

בעקבות בקשה לחופש מידע על הוצאות מעונות ראש הממשלה שהגישה התנועה בחודש יולי, ואחרי עיכובים ודחיות שונות, השיבה בנובמבר האחרון הממונה על חופש המידע במשרד ראש הממשלה וסיפקה טבלה בת חצי עמוד הכוללת מידע מזערי בלבד, והלכה למעשה דחתה את הבקשה. את הסירוב הסבירה בחשש לפגיעה בפרטיות של ראש הממשלה. 

"לא זו בלבד שהרשות לא עמדה בדרישות החוק בנוגע למועדים הקבועים בו, אלא שבסוף מעשה התברר כי כל אותה תקופה הרשות כלל לא עמלה על איסוף המידע הציבורי לצורך גיליו, אלא עסקה בליקוט טענות מן הגורן ומן היקב בניסיון, לא מוצלח, להצדיק את הסתרת המידע הציבורי מעיני הציבור", נכתב בעתירה.

העותרת מבקשת לדחות את הטענות לפגיעה בפרטיות, ומסתמכת על פסיקות מפורשות על כך שזכותו של נבחר ציבור לפרטיות אינה כשל אדם פרטי, וכי השימוש שנעשה בכספי הציבור הינו מידע ציבורי מובהק.

עוד נעשית בעתירה השוואה עם מקרים דומים בעולם, בסקירה משפטית משווה נמצא מקרה בולט משנת 2015 בארה"ב כאשר  ארגון חינוכי ללא מטרות רווח, "Judicial Watch, Inc", ביקש לפרסם מידע אודות שימוש בכספי הממשלה למטרות נסיעות של נשיא ארצות הברית ומשפחתו. בעקבות בקשתו, נמסרו לו מסמכים המפרטים את עלותן של כל נסיעות בני משפחת אובאמה אל מחוץ לארה"ב

עו"ד נירית בלייר, מנכ"לית התנועה לחופש המידע אומרת כי "לא יתכן שראש הממשלה יהיה מעל החוק. חוק חופש המידע חל על משרד ראש הממשלה כמו על כל גורם ציבורי אחר הכפוף לו, והניסיון להיתלות בפגיעה בפרטיות בשימוש בכספי הציבור הוא חצוף לכל הפחות. הכסף הציבורי לא נועד להוצאותיהם הפרטיות של נבחרי הציבור, לשם כך משולמת להם משכורתם. שימוש בקופה הציבורית, חייב להיות גלוי ואכן הינו חשוף וגלוי במדינות מערביות מתוקנות, ואנו נעשה הכל כדי שגם בארץ נעמוד בסטנדרט הבסיסי הזה."