דילוג לתוכן העמוד

כלכליסט: בעקבות פניית התנועה נחשפו לראשונה הוצאות משלחת האוצר בניו יורק

לכתבה של עמרי מילמן בכלכליסט

התנועה לחופש המידע קיבלה לראשונה את נתוני ההתקשרויות של משלחת משרד האוצר לניו יורק. המשלחת אחראית לסייע בקשרי המשקיעים של ישראל ובפיקוח ובקרה תפעולית של יחידת החוב באוצר מול הבונד – הגוף שמגייס כבר שנים אג"ח עבור ממשלת ישראל. על אף שמשרד המשפטים מחייב את כל גופי הממשלה לפרסם את ההתקשרויות שלהם אחת לרבעון (עוד מאבק מוצלח שלנו) – משרד האוצר התעלם עד כה מהנחיה זו, וגם כעת פרסם מידע חלקי, כאמור ללא שמות הספקים, בניגוד לנוהל.

 מהנתונים עולה כי ב-2016 ביצעה המשלחת התקשרויות בהיקף של 218.5 מיליון שקל. עיקר ההוצאות, כך עולה מהרשימה, הן בעבור חיתום הנפקות, בשש עסקות שונות בעלות כוללת של 192.3 מיליון שקל.

סעיף הוצאות הלינה והתחבורה של חברי המשלחת הסתכם ב-362 אלף שקל בשנה שעברה. הוצאות הלינה והתחבורה של נציגי משרד הכלכלה היו 326 אלף שקל, של נציגי משרד התיירות – 1.26 מיליון שקל, ושל נציגי בנק ישראל – 40 אלף שקל.

ההוצאות המשפטיות עמדו על 4.5 מיליון שקל, יחד עם עוד 580 אלף שקל עבור ההוצאות המשפטיות של יתר משרדי הממשלה בניו יורק.

הוצאות השכר הסתכמו ב-1.15 מיליון שקל, כאשר הן לא כוללות את כלל הוצאות השכר של נציגי האוצר ביחידה. הוצאות השכר של נציגי משרד התיירות עמדו על 378 אלף שקל ושל נציגי משרד הכלכלה – על 139 אלף שקל.

הוצאות התפעול של היחידה היו 5.2 מיליון שקל, וסכום דומה יצא על התפעול של שאר משרדי הממשלה שפעלו במסגרת החשבות בניו יורק; עם זאת לא התקבל פירוט על מה יצאו כל אותם מיליוני שקלים.

עו"ד נירית בלייר, מנכ"לית התנועה לחופש המידע, מסרה: "באיחור אלגנטי העביר משרד האוצר לידי התנועה לחופש המידע ולבקשתה את דו"ח ההתקשרויות של המשלחת הכלכלית לניו יורק לשנת 2016, וזאת אף שקיים נוהל של משרד המשפטים המחייב את פרסום המידע אחת לרבעון באופן יזום לציבור ולא רק לבקשת חופש מידע נקודתית. לצערנו המידע פורסם בלי שמות הספקים בניגוד לנוהל. לאחרונה פורסם כי המשלחת הכלכלית תשוב ארצה ומהדוח ניתן ללמוד, בין היתר, כמה עלתה שהותה בניו יורק.

"המאבק שהתנועה לחופש המידע מנהלת מזה שנים לחשיפת השימוש בכספי ציבור נותן את פירותיו, מה שהחל בבבקשות חופש מידע עיקשות, המשיך בנוהל של היחידה הממשלתית לחופש מידע ובמעקב אחראי של ח"כ סתיו שפיר אחר יישום הפרסום הרבעוני במסגרת ועדת השקיפות מוכיח את עצמו – והנה – בפעם הראשונה מידע זה מפורסם וזאת זמן קצר לאחר שמשרד ראש הממשלה פרסם את דו"ח ההתקשרויות של 2015 לראשונה".

למידע שקיבלנו ממשרד האוצר

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️