דילוג לתוכן העמוד

בקשה למידע חשפה את מצנח הזהב שצה"ל סידר לח"כ נחמן שי

את הקול המרגיע של נחמן שי קשה לשכוח מהימים המתוחים של מלחמת המפרץ הראשונה, אי שם בשנת 91’. “תשתו מים" ביקש אז דובר צה"ל מהישראלים שהסתתרו בבהלה בחדר האטום מאיימת הטילים. לא בטוח שמים יעזרו להרגיע את שערוריית הפנסיה של שי שחשף כתב גלי צה"ל ספי עובדיה בעקבות בקשה למידע שהגיש עם התנועה לחופש המידע.

הבקשה שהוגשה לצה"ל חושפת איך לאחר שלוש שנים בהן שימש שי כדובר צה"ל הוא יצא ל"חופשה ללא תשלום" בת כחמש שנים ובמהלכה המשיך לצבור זכויות לפנסיה תקציבית על חשבון המדינה. מתברר שקומבינת הפנסיה שסידרו בצה"ל לח"כ שי פשוטה למדי ואפילו חוקית, למרות שקשה לתפוס איך בעבור עבודה של שלוש שנים בלבד, זוכה אדם לפנסיה תקציבית שמנה לכל החיים.

בשלהי שנת 91’, לאחר שלוש שנות עבודה, סיים נחמן שי את תפקידו כדובר צה"ל, וחזר לעיסוקיו באזרחות. שי אמנם לא ישוב ללבוש את מדי הצבא, אבל מתברר שהוא לא פרש מהצבא, אלא יצא ל"חופשה ללא תשלום". כמעט חמש שנים נמשכה החופשה הזו, ובמהלכה צבר שי את הוותק הנדרש עבור הפנסיה הצבאית הנכספת .

בתקופה זו, כששי היה שקוע עד צוואר בתפקידו החדש כמנכ"ל הרשות השנייה, המשיכה המדינה להפריש כספים לקופת הפנסיה שלו. למרבה הפתעה הסידור הזה לא עומד בסתירה להוראות החוק. מצה"ל נמסר כי סידורים פנסיונים כאלה אינם מתקיימים עוד, וכי גם בעבר מדובר היה בהתנהלות חריגה שלא ייצגה נורמה מקובלת.

דובר צה"ל ונחמן שי בחרו שלא למסור את סכומי קצבת הפנסיה למרות שמדובר בכסף ציבורי, וחרף בקשות חוזרות ונשנות שהופנו אליהם בעניין. מחישוב גס של שכרו של שי כתת אלוף ואחוזי הפנסיה המקובלים, מדובר בסכומים גדולים שלאורך השנים הלכו ותפחו. לדברי מנכ"ל התנועה לחופש המידע רועי פלד, צה"ל מחויב לחשוף את הסדר הפנסיה של שי, על פי חוק חופש המידע, והתנועה תדרוש ממנו לעשות כן.