דילוג לתוכן העמוד

עתירה של המשמר החברתי והתנועה: לחייב את הממשלה לפרסם מידע בנוגע לגז בישראל

המשמר החברתי והתנועה לחופש המידע עתרו לבית המשפט המחוזי בירושלים, כדי לחייב את המדינה לפרסם את כל המידע הטכני הנוגע לגז הטבעי הישראלי. לדברי מנכ"לית המשמר החברתי, נירית מוסקוביץ', "לא סביר שמשקיעים ברחבי העולם יידעו מה קורה במאגרי הגז שלנו – בשעה שהציבור הישראלי, יהיה בעלטה".

העתירה הוגשה באמצעות עו"ד אילן יונש ועו"ד אפרת גלר ממשרד חי בר-אל, אילן יונש ושות'.

העתירה הוגשה בעקבות כמה בקשות חופש מידע שהגיש המשמר החברתי בנושא הגז הטבעי, שנדחו כולן. בקשה ראשונה, שהוגשה בינואר 2016, נדחתה בטיעון של סוד מסחרי. בקשה נוספת, שהוגשה למשרד האנרגיה ביולי שנה שעברה, נדחתה בטענה כי הנתונים אינם מוכנים וממילא הם חסויים לפי חוק הנפט. בינואר 2017 הגיש עו"ד יונש בקשה נוספת, ונענה כי אפשר לקנות את המידע תמורת 50 אלף דולר וחתימה על סודיות מסחרית. במארס הגיש עו"ד יונש בקשה נוספת, שדחייתה הובילה להחלטת הארגונים להגיש את העתירה.

לדברי מנכ"לית התנועה לחופש המידע, עו"ד נירית בלייר, "תמיד יש לזכור שהמידע הוא בראש ובראשונה של הציבור, ולרשות צריכה להיות סיבה טובה לא למסור את המידע לידיו. המידע מושא העתירה הנוגע למשאבי הגז של ארצנו חייב להיות נגיש לציבור ולא יכול להימכר אך ורק לבעלי ההון, בעלי האינטרס העסקי. תשובת המדינה למשמר החברתי הדורשת סכום אסטרונומי של 50 אלף דולר תמורת המידע בבחינת רוצים תקנו, מציבה חסם של ממש בין הציבור למידע השייך לו".

עו"ד יונש מוסיף: "מתווה הגז רחוק מקונצנזוס ציבורי, בעוד שמשרד האנרגיה נחשד לא אחת במסירת מידע שגוי ומטעה. התקדים של הסתרת המידע על מאגרי הגז הוא בלתי סביר בצורה קיצונית ואף מסוכן. זהו מידע ציבורי העוסק בהון ענק ונכסים לאומיים אסטרטגיים, בהיקף ששום פרויקט כלכלי אחר לא מתקרב אליו".

רכז חופש המידע במשמר החברתי, ניצן מתן, מוסיף: "הממשלה ויתרה במתווה הגז על נכסים בהיקף עצום ששייכים לציבור ועל הביטחון הסביבתי והאנרגטי של מדינת ישראל. לבעלים, הציבור, מגיע לקבל את כל המידע על כך".

כתבה ב"גלובס"