דילוג לתוכן העמוד

עתירה: לחשוף את הסכם הניהול של בית החולים שניידר

התנועה לחופש המידע עתרה לבית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב כדי שיורה לקופת חולים לחשוף את הסכם הניהול של בית החולים "שניידר" בפתח תקוה. ההסכם נחתם בין הקופה, שהיא הבעלים של בית חולים, לבין משפחת שניידר, המנהלת עמותה האחראית על איסוף התרומות והניהול הציבורי של בית החולים.

"בקשת המידע עוסקת בהסכם בין גוף שתרם עשרות מיליוני שקלים שאפשרו את פתיחת בית חולים לילדים, לבין רשות ציבורית שאחראית על בריאות רוב החולים בארץ", נכתב בעתירה שהוגשה באמצעות עו"ד אדוה מוגה, היועצת המשפטית של התנועה לחופש המידע. "במקרה דנן קיים עניין ציבורי באופן הניהול וקבלת ההחלטות של בית חולים ציבורי, על משמעות העברת מימון מערכת הבריאות הציבורית והשליטה בבתי החולים מרשויות ציבוריות לידיים פרטיות. חשיפת פרטי ההסכם תשפוך אור על התנאים שליוו את מתן התרומה. על ידי מסירת ההסכם לעיון הציבור, תתאפשר ביקורת ציבורית על תנאיו ועל התמורה והסמכויות שהוענקו לתורמים בגין התרומה".

העתירה הוגשה לאחר שבקשת המידע, שהוגשה בנובמבר 2007 לא נענתה. קופת חולים כללית סירבה למסור את ההסכם, וטענה כי חשיפת המידע המבוקש מהווה פגיעה בפרטיות התורמים. ואולם, לטענת התנועה לחופש המידע מדובר באמירה סתמית ובלתי מבוססת. "המשיבות לא עמדו בנטל ההוכחה הנדרש להוכחת פטור ממסירת מידע. המשיבות לא הפנו לסעיף כלשהו בחוק הגנת הפרטיות ולא פירטו כלל וכלל מה היא אותה הפגיעה בפרטיות לה הם טוענים", נכתב בעתירה.

"לאור הימנעות המשיבות ממתן נימוק או הסבר כלשהו באשר לפגיעה הנטענת בפרטיות, אין לעותרת אלא לתמוהה כיצד הסכם שעניינו ניהול בית חולים ציבורי, יכול לפגוע בפרטיותו של אדם", נכתב בעתירה.

לכתבה של רן רזניק ב"הארץ" בעניין התנהלות בית החולים שניידר

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️