דילוג לתוכן העמוד

5 דברים משמחים שקרו לאחרונה

עזרו לנו להילחם על הדמוקרטיה

ממשיכים לתרום לתנועה לחופש המידע

הצטרפו אלינו תרומה קבועה
תרומה חד פעמית
עיזרו לנו להמשיך ולחשוף מידע !

רשויות המדינה עוד לא הפנימו עד הסוף שהציבור מודע לזכותו למידע ואינו סובלני עוד כלפי שלטון המנכס לעצמו את המידע ואינו מבין את מקומו כנאמן הציבור ומשרתו. בשביל זה אנחנו פה.

חמישה דברים משמחים שקרו לאחרונה

  1. בית המשפט העליון הורה לפרסם את שיחותיו של נתניהו עם המו"ל ועורך "ישראל היום" – בית המשפט שדן בעתירה שהגיש העיתונאי ומייסד התנועה רביב דרוקר קבע כי חשיפת מועדיהן ואורכן של שיחות הטלפון שראש הממשלה מנהל עם דמויות מובילות בשוק התקשורת הישראלי אינה גוברת על זכות הציבור לחופש מידע. בית המשפט הורה לפרסם את המידע, וקבע כי קיים אינטרס ציבורי רב בחשיפתו.
  2. מהפכת השקיפות בבתי הספר יצאה לדרך – משרד החינוך השיק את אתר "שקיפות בחינוך" הכולל לראשונה מידע רב על הישגי בתי הספר העל יסודיים. האתר הושק בדיוק ביום שבו מלאו חמש שנים לניצחון התנועה בבית המשפט העליון, שהורה למשרד החינוך לפרסם את תוצאות בחינות המיצ"ב בחתך בית ספרי. גם אחרי פסיקת העליון, המשרד עשה הכל כדי לא לפרסם את נתוני המיצ"ב לציבור, והמשיך לגרור רגלים. אנחנו המשכנו להיאבק. משמח לראות שהחינוך לשקיפות עבד, והמשרד הפנים את חשיבותו של פרסום המידע לציבור. עכשיו אנחנו מחכים שהמשרד יפרסם גם את ציוני הבגרות בממוצעים של בתי הספר, ולא רק את אחוז הזכאים לבגרות, כפי שהוא עושה כיום.
  3. מדינה על ריטלין – בקשת מידע שהגשנו חשפה את ההיקף המטלטל של השימוש בריטלין – מתברר שיותר ממיליון מרשימים מונפקים בישראל בשנה. בערך כמו בבריטניה על 65 מיליון אזרחיה. אנחנו חושבים שכדאי לדבר על זה, במיוחד בפתיחת שנת הלימודים. נמשיך לחשוף את המידע הרב שנמצא במערכת הבריאות.
    נמשיך להיאבק על קבלת מידע ממערכת הבריאות כמו טיב השירות שהאוכלוסיה מקבלת ונתונים נוספים שעזרו לשפר את מערכת הבריאות לעתיד. צפויים לנו מאבקים משמעותיים.
  4. השרים פותחים בפנינו יומנים – בשנת 2009 פנינו לראשונה לכל שרי הממשלה וביקשנו מהם לחשוף את יומני הפגישות שלהם. והנה, מה שהיה באותו זמן חסר תקדים, הפך בחלוף השנים כמעט לנורמה. לאחרונה אפילו קיבלנו את יומנו של שר המדע, אופיר אקוניס, כמות שהוא, בקובץ אקסל, ללא השמטות והשחרות כפי שהתרגלו. ממש יומן מהחלומות, הכולל מידע רב על פעילותו המיניסטריאלית והפוליטית של השר.
  5. המשרד לעניינים אסטרטגיים פרסם לראשונה דו"ח התקשרויות עם ספקים. עוד מאבק מוצלח של התנועה שהפך לנוהל מחייב הוא פרסום רבעוני של דו"חות ההתקשרויות עם הספקים של משרדי הממשלה. עניין של מיליארדי שקלים שנלחמנו כדי שייחשפו לאור השמש. חשבנו שהמאבק הזה כבר מאחורינו, אלא שלאחרונה השר לעניינים אסטרטגיים, גלעד ארדן החליט לקדם חוק עוקף חופש מידע שיאפשר לו להימנע ממסירת מידע על מלחמתה של ישראל בארגוני החרם. פעילות שאליה מופנים מיליוני שקלים רבים. החוק הרע והמיותר הזה הוא גלישה מסוכנת במדרון ואנחנו נאבק נגדו בכל כוחנו, במושב החורף של הכנסת.
    אנחנו מאמינים שהמידע, כמו האמת, סופו שייצא לאור. וההצלחות שלנו מעידות שאנחנו בדרך הנכונה. אנו זקוקים לעזרתכם כדי להמשיך. זקוקים לה כדי שנוכל להגיש יותר עתירות לבתי המשפט, כדי שנוכל "להציק" ליותר פוליטיקאים ומשרדי ממשלה, כדי שנוכל להעשיר את השיח הציבורי בעובדות במקום בסיסמאות והתלהמות. לאחר שנים שבהן הסתמכנו על תמיכת קרנות בלבד, בשנה האחרונה הגיע כ-10% מתקציבנו מתורמים ישראלים פרטיים. אלה התרומות החשובות ביותר עבור התנועה, ואנו פונים אליך כדי לעזור לנו להגדיל את נתח התרומות הזה.

בהערכה רבה ובברכת שנה טובה,
ד"ר רועי פלד, יו"ר התנועה לחופש המידע

נירית בלייר, מנכ"לית התנועה לחופש המידע

 

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️