דילוג לתוכן העמוד

שתיקת הארכיון: 99% מהחומרים בארכיון המדינה – אינם זמינים לעיון הציבור

מכון עקבות פנה השבוע באמצעות האגודה לזכויות האזרח והתנועה לחופש המידע, אל גנז המדינה בדרישה להעמיד לעיון הציבור את כל החומר הארכיוני המוחזק בארכיונים הממשלתיים. כשלב ראשון ודחוף התבקש הגנז, ד"ר יעקב לזוביק, לחדש את פעילותו של צוות החשיפה שבודק חומר ארכיוני וחושף אותו לעיון הציבור.

על אף שהגנז עצמו מחוייב לקידום חשיפתם של חומרי הארכיון לעיון הציבור, הפנייה מופנית אליו כיוון שהוא נושא באחריות המשפטית לפעילות הארכיון. המכתב, שכתב עו"ד אבנר פינצ'וק מהאגודה לזכויות האזרח, מצביע על כך ש-99% מהחומר הארכיוני אינו זמין לעיון הקהל הרחב, ובכלל זה תעודות ומסמכים בני חמישים שנה ויותר. "כללי חיסיון, שתוקפם החוקי תלוי על בלימה, ביחד עם חסמים ביורוקרטיים", נאמר במכתב, "הופכים את העיון והמחקר בגנזך לסיוט מתמשך".

כאילו לא די בכך, לאחרונה התקבלה החלטה – בעקבות הנחיית המשנה ליועמ"ש לממשלה – להפסיק את פעולתו של צוות החשיפה שפעל מאז ומתמיד לבדיקת חומרי ארכיון מטעמם של משרדי הממשלה השונים. עו"ד פינצ'וק מבקר במכתבו את הפרשנות המשפטית מאחורי עצירת פעולות החשיפה בארכיון, ודורש לבחון בשנית לאלתר את ההנחיה החדשה. עוד תובע פינצ'וק להתיר לעיון הציבור את החומר הארכיוני שתקופת ההגבלה שלו חלפה, ודורש למסור לאלתר לחוקרי מכון עקבות תיקים שבהם ביקשנו לעיין. "ארכיון המדינה על שלוחותיו […] אינו ממלא את ייעודו ואינו מעמיד חומר ארכיוני לעיון הקהל בניגוד לדין ובאופן שפוגע בזכויות יסוד וערכי יסוד חוקתיים", נאמר במכתב.

לא ניתן להשלים עם מניעת העיון ברוב המוחלט של החומר הארכיוני. אם לא תשונה ההחלטה בדבר עצירת עיקר החשיפה בארכיון המדינה ואם לא יקודם שינוי יסודי של מצב הגישה לארכיונים הממשלתיים – נפנה לבית המשפט.

המכתב שהעברנו לגנז

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️