דילוג לתוכן העמוד

בקשה למידע חשפה: ארה"ב חשדה שקנדה מפעילה מערך ריגול נגדה

באיזו מידה סומכת ממשלת ארה"ב על קנדה? אולי פחות ממה שאפשר היה לחשוב. לפני שנים אחדות פירסם משרד ההגנה האמריקאי אזהרות מפני ריגול ועורר שערוריה בינלאומית. האזהרות עסקו בדיווחים על מטבעות מסתוריים שבהם הוטמן לכאורה משדר רדיו. לאחר זמן מה דיווחים אלה הוזמו, והתברר שהאשמה היתה של מפעל להנצחת חללי מלחמה קנדיים.

אולם כשהתעלומה עוד היתה בשיאה, חשדו בכירים בפנטגון שמא שכניהם המנומנמים מהצפון מעורבים במבצע ריגול זה, כך עולה מתכתובת מיילים "סודיים ביותר" שהתקבלו השבוע בסוכנות אי-פי בהתאם לחוק חופש המידע האמריקאי.

בתכתובת, שהתקבלה כששמות המכותבים – אך לא הגדרת תפקידיהם – מחוקים, התלבטו בכירי הפנטגון אם עליהם להזהיר מפני כך את הקצינים בפיקוד הצפוני האמריקאי, שנפגשו בתדירות גבוהה עם עמיתיהם הקנדים ודנו על נושאים מסווגים.

"לא צריך לדווח לפיקוד הצפוני על המטבע הקנדי, מאחר שהקנדים משתתפים בישיבות שלהם?", שאל סגן מנהל הריגול הנגדי בפנטגון. "כדאי", ענה המנהל בפועל של הריגול הנגדי, "ייתכן ש-DDS (השירות לאבטחת ההגנה של ארה"ב) כבר שלחו את הדו"ח שלהם לפיקוד הצפוני. מצד שני, אני לא חושב שהקנדים הם האיש הרע, אבל מי יודע? מי יודע?".

קנדה היא אחת מבעלות בריתה החשובות ביותר של ארה"ב. היא גובלת בה מצפון והיא אחת מספקיות הנפט העיקריות שלה. לשירותי המודיעין של שתי המדינות קשרים הדוקים ביותר, והם משתפים אלה את אלה בסודות רגישים לעתים קרובות. הנשיא ברק אובמה, שגיסו קנדי, בחר בקנדה כיעד לנסיעתו הראשונה לחו"ל, כדי להדגיש את מה שתיאר כ"ידידות ארוכת השנים והמתפתחת בין שתי המדינות".

באזהרות מעוררות תדהמה, שהתפרסמו בסוף 2006 ובתחילת 2007, הודיע שירות אבטחת ההגנה של הפנטגון כי בשלושה מקרים לפחות בין אוקטובר 2005 לינואר 2006, נמצאו מטבעות שבהם הוסתרו משדרי רדיו אצל קבלנים של הצבא האמריקאי, שהיה להם סיווג ביטחוני גבוה, בעת שנסעו ברחבי קנדה.

בינואר 2007 שינה הממשל את דעתו באופן פתאומי, והודיע שהאזהרות לא היו נכונות. הפרשה נשארה בגדר תעלומה עד שחודשים אחדים לאחר מכן נודע לעיתונאים שהבהלה פרצה בשל חשדות שעורר מטבע קנדי של רבע דולר, שצורתו היתה משונה והופיע עליו פרח אדום בהיר. צבעו של המטבע, שערכו 25 סנט, הוא כסוף ומוטבעת עליו תמונה של פרג, הפרח שקנדה בחרה בו לזכר 117,000 הקנדים שנהרגו במלחמות העולם.

הקבלנים החשדנים חשבו שבמטבעות הותקנה ננוטכנולוגיה כדי לעקוב אחריהם, בעוד שלמעשה, הם צופו בציפוי מגן מיוחד על ידי המטבעה המלכותית הקנדית, כדי שהצבע האדום של הפרג לא יימחק.

הפנטגון שחרר את הדוא"לים האחרונים, שנשלחו ממשרד תת שר ההגנה לענייני מודיעין לפני שנתיים כמעט, לאחר שעיתונאים ביקשו לראות אותם. רבים מהדוא"לים צונזרו, להגדרת הפנטגון, בשל סיבות "ביטחון לאומי ופרטיות אישית".

לדיווח של סוכונות הידיעות AP על הפרשה