דילוג לתוכן העמוד

ועדת השרים לחקיקה דנה בהצעה להקים נציבות חופש מידע שיזמה התנועה

ועדת שרים לחקיקה דנה בהצעת החוק שיזמה התנועה לחופש המידע, הכוללת בין השאר הצעה להקים בישראל נציבות חופש מידע שתעסוק ביישום החוק.

על פי ההצעה שגיבשה התנועה לחופש המידע, הנציבות תפקח על יישום החוק ברשויות, תיזום פעולות הסברה ציבוריות, תכשיר את עובדי המינהל, תפרסם הנחיות בנוגע להפעלת חוק חופש המידע, ותשמש סמכות ערעור כנגד החלטות של ממונים ברשות ספציפית. הקמת הנציבות תחסוך התדיינויות מיותרות של המדינה בבתי המשפט ותבטיח קידום משמעותי של יישום החוק. לצורך הקמת הנציבות יש להבטיח תקציבים לפעילותה ולתקצב תקנים של ממונים על חופש המידע ברשויות הציבוריות.

תומכי הצעת חוק בוועדת השרים לחקיקה היו השרים גדעון סער ומיכאל איתן. בין המתנגדים היו השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', שאנשי משרדו טענו שהרפורמה המוצעת תפגע בביטחון ישראל. שר החקלאות, שלום שמחון, שהתנגד אף הוא להצעה בנימוק שבקשות המידע שמגישה התנועה מטרידות את השרים ואינן עניניות. משרד האוצר נימק את התנגדותו בכך שהרפורמה תטיל עלויות נוספות על תקציב המדינה. פקידות המשרד אף הביעה חשש מכך שנציבות חופש המידע תהפוך לגוף שיכול לכפות החלטות על משרדי הממשלה. בסופו של דבר החליטה הוועדה לדחות את הדיון בנשא בשלושה חודשים.

במהלך שלושת החודשים אלה יתקיימו דיונים בין מנכ"ל משרד המשפטים, ד"ר גיא רוטקופף, לבין התנועה לחופש המידע כדי לנסות לגבש הסכמות לגבי הקמת הנציבות. בכוונת משרד המשפטים לכנס ועדה לקידום הקמת נציבות חופש המידע. נקווה שהדחייה בקידום הצעת החוק תובל לגיבוש הצעה שתהיה מוסכמת על הממשלה ושהדחייה עליה החליטה ועדת השרים לענייני חקיקה לא תשמש לטרפוד הצעת החוק החשובה שלנו.

להצעת החוק של התנועה לחופש המידע

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️