דילוג לתוכן העמוד

חוות דעת: על עיריית תל אביב לפרסם את תקציבה בפורמט נגיש

"חוק חופש המידע מעניק לכל אזרח זכות לקבל כל מידע מרשות ציבורית, ובכלל זה מידע ממוחשב… כאשר המדובר בבקשה למידע הנוגע לתקציב העירייה הגדולה בישראל, במטרה לשרת את זכות הציבור לפקח על אופן הפעולה של הרשות ולהשתתף באופן פעיל בהליך הדמוקרטי, מדובר במקרה המצוי בלב ליבו של עקרון חופש המידע, ועוצמתה גדולה במיוחד", כך נכתב בחוות דעת שהוכנה בתנועה לחופש המידע לבקשת סיעת האופוזיציה בעיריית תל אביב, "עיר לכולנו".

עיריית תל אביב סירבה לפרסם את תקציבה, המסתכם בכ-4.5 מיליארד שקל, בפורמט דיגיטלי שיאפשר לתושבים להתעמק בנתונים ולהפיק מהם מידע חיוני. לטענת העירייה תושבי העיר יכולים להסתפק בכך שהתקציב מתפרסם באתר העיריה בקובץ מסוג PDF. ואולם בקובץ כזה אי אפשר לחפש באופן ממוחשב, ולכן כמעט בלתי אפשרי להבין לאן הולך הכסף.

לטענת העירייה אי אפשר להעביר את התקציב לקובץ אקסל – המאפשר חיפוש מפורט – מסיבות טכניות. אז את הבעיה הטכנית איתה לא הצליחה מערכת המחשבים של העיריה להתמודד, למרות שהיא מתוקצבת בעשרות מיליוני שקלים פתר הצוות של עיר לכולנו בחינם. לפתרון קוראים "התקציבולטור" – תוכנת מחשב המאפשרת חיפוש מפורט, במטרה להבין לעומק לאן הולך כל שקל שאנחנו משלמים, ומוסדות העיריה מוציאים.

לאחרונה הוציא נשיא ברק אובמה הנחייה לכל הרשויות הפדרליות לפיה עליהן לפרסם את נתוניהם בפורמט נגיש לציבור. הנשיא, שהתחייב עם כניסתו לתפקיד שהמימשל בהנהגתו יהיה השקוף והנגיש אי פעם, קבע לוח זמנים מחייב וצפוף שבו יצטרכו הרשויות להנגיש את המידע שבירשותן לציבור.

ביום רביעי, 23 בדצמבר, תערוך התנועה לחופש המידע כנס בנושא: של מי התקציב הזה? שיתוף הציבור בתהליך התקצוב המקומי והארצי. בכנס יידונו סוגיות דוגמאת מה הציבור צריך לדעת על הכנת תקציב העירייה? מי יכול להבין את תקציב המדינה? איך מציגים תקציב לתושבים? האם ניתן ורצוי לשתף את הציבור במידע על התקציב טרם אישורו? נדון ביתרונות ובבעיות שבשיתוף הציבור ונציג מודל של פעילים מקומיים בתל-אביב-יפו שבנו כלי לניתוח וחקירה עצמית של תקציב העירייה. הכנס ייערך ב-23 בדצמבר, בשעה 17:00 בית ציוני אמריקה, רח' דניאל פריש 1, תל-אביב.

להרשמה לכנס

חוות דעת שהוכנה בתנועה לחופש המידע


עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️