דילוג לתוכן העמוד

נמצאו מיליוני "המיילים האבודים" מעידן נשיא ארה"ב לשעבר, ג'ורג' בוש

22 מיליון הודעות דואר אלקטרוני, ש"נעלמו" בתקופת ממשל ג'ורג' בוש, נמצאו ויועברו לארכיון הלאומי, כך הודיעו אתמול הבית הלבן. ההודעות יהיו נגישות לציבור רק החל מ-2014.

שני ארגונים בוואשינגטון העוסקים בשקיפות וחופש מידע – "ארכיון הביטחון הלאומי" ו"אזרחים למען אחריות ואתיקה בוושינגטון", הגישו לבית המשפט עתירה בעניין בשנת 2007. מדובר בעניין עקרוני. הארגונים מסרו כי מדובר בעניין עקרוני וכי יש הודעות רבות נוספות שנעלמו והם מתכוונים להמשיך את המאבק לאיתורן.

בתחילה הכחיש הבית הלבן שהודעות כלשהן חסרות (החוק דורש לשמור על כל ההתכתבויות הרשמיות). לאחר מכן האשים את הארגונים בניסיון לייצא תיאוריות קשר מבעיות רגילות הקשורות לגיבוי מידע, שהתעוררו גם בימי הנשיא ביל קלינטון. בסופו של דבר נאלץ הממשל החדש להידרש לבעיה, והורה על שחזור ההתכתבויות משרתי גיבוי.

להסכם הנוכחי יהיו השלכות גם על התנהלות הממשל הנוכחי: הוא דורש במפורש מלשכתו של הנשיא להסביר באילו שיטות משתמשים אנשי המחשבים שלו, כדי למנוע מחיקת מידע ברמה שתיידע את הציבור, מבלי לסכן את מערך אבטחת המידע של הנשיא.

למרות מניעי הסודיות שמבקריו של הנשיא הקודם נהגו לייחס לאנשיו, יש להניח שהעלמת ההודעות אכן נעשתה בטעות. הבעיה החלה ב-2002-2003, כשהבית הלבן עבר מ"לוטוס נוטס" לתוכנת המכתבים של מיקרוסופט. במקביל, מעבר לשיטה אוטומטית לשמירת הארכיונים אופיין בתקלות. בסופו של דבר נותר הבית הלבן ללא מערכת אוטומטית, והעברת המידע לארכיונים הדיגיטליים נעשתה בצורה ידנית – עובדה שגרמה לתקלות רבות בעקבות אחסון הקבצים בשמות מוטעים וכדומה.

ממשל בוש עלה על הבעיה בשנת 2005, וחלק מההודעות שוחזרו משרתי גיבוי עוד לפני שנכנס אובמה לחדר הסגלגל. אך מכיוון שמדובר בתהליך מפרך ללא רווח פוליטי ממשי, שני הארגונים שתבעו את הממשל טוענים שאלמלא התעקשותם, ההודעות היו אבודות לעד. דובר הבית הלבן לשעבר, סקוט סנאנזל, אמר בתגובה כי שני הארגונים "ממשיכים להוביל סדר יום נגד בוש, כמעט שנה לאחר השבעתו של הנשיא החדש".

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️