דילוג לתוכן העמוד

בית המשפט יכריע אם מאגר עסקות הנדל"ן בישראל ייחשף לציבור

בית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים דחה את בקשת רשות המסים לדחות על הסף עתירה לחשיפת המאגרים, שכיום מוסתרים מעיני הציבור. את העתירה הגישו הכלכלנים ד"ר דני בן שחר מהטכניון וד"ר אפרת טולקובסקי, מנהלת מכון חיים כצמן גזית גלוב לנדל"ן באוניברסיטת תל אביב. השניים, המיוצגים על ידי עו"ד אורה בלום מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, עתרו לבית המשפט בהתבסס על חוק חופש המידע בבקשה להורות על חשיפת המידע הקיים, הכולל את את פרטיהן של כל עסקות הנדל"ן בישראל. כיום קיימים חסמים רבים שמונעים ממידע זה להיות נגיש וזמין, בהם הצורך בהתקשרות חוזית עם הרשות ותקשורת ממוחשבת שדורשת ציוד יקר. בפועל, טוענים השניים, הדבר הופך את המאגר לבלתי נגיש לציבור.

כמו כן טוענים השניים כי המידע הניתן במסגרת המאגרים הנוכחיים הוא דל, ומידע נוסף על הנכסים הנמכרים – כמו שטח הנכס, מספר החדרים, הקומה, הזכויות הנמכרות, ההצמדות וגיל הבניין – אינו ניתן כלל. לטענתם, הדבר הופך את המאגר ללקוי, ולפיכך יש מקום להוסיף לו את המידע.

רשות המסים הגישה בקשה לסילוק העתירה על הסף, משום שלטענתה השניים דורשים דברים שאינם נכללים בחוק חופש המידע. עוד נטען כי חשיפת המידע הנוסף עלולה לפגוע בפרטיות הצדדים שביצעו את עסקות הנדל"ן. השופטת מוסיה ארד, שדנה בתיק, דחתה את טענות הרשות בנימוק שעיקר העתירה דן בהנגשת המידע הקיים והרחבתו, וכי העותרים אינם מעוניינים לחשוף את שמות הצדדים לעסקות, אלא לקבל את המידע באופן פשוט וקל ולגלות נתונים שאינם חסויים. לפיכך, בית המשפט ידון בעתירה לגופה.

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️