דילוג לתוכן העמוד

עיריית לוס אנג'לס מראה לתושבים איפה הכסף

בקרו באתר שמראה לאן הולך הכסף בלוס אנג'לס

מירב מורן מביאה בדה מרקר סיפור מעורר השראה על רון גלפרין (בן לישראלים, נשוי לרב רפורמי), שהעלה לרשת את כל הנהלת החשבונות של עיריית לוס אנג'לס בממשק נוח לחיפוש מידע וניתוח נתונים.

כמה כסף נכנס לקופת העירייה מקנסות חניה בלב העיר? מי אנשי הפרסום שקיבלו כסף מהעירייה? כמה השקיעו הרשויות בבניית בריכות ציבוריות ופארקים, לעומת כמה שהיו אמורות להשקיע? רוב תושבי הערים בישראל יתקשו מאוד לשים את ידם על מידע כזה. בעבור תושבי לוס אנג'לס, המידע זמין לגמרי ונמצא במרחק כמה קליקים.

המאגר הפתוח, שכולל את התנועות בחשבון העירייה, מציג את מקור הכסף של כל סעיף בתקציב ואת היעד של כל הוצאה. כך אפשר לנווט בתוך תקציבי מחלקת החינוך, התכנון או התחבורה, וגם לחפש חיפוש חופשי. למשל, אם כותבים בתיבת החיפוש "גינה", מקבלים את כל סעיפי התקציב שהמילה מופיעה בהם. כך אפשר לזהות כסף שלא נוצל ולפנות לנציגי הציבור כדי שישתמשו בו לרווחת התושבים.

המידע לא משרת רק את תושבי העיר. בעזרתו גם ספקים יכולים להשוות בין תעריפי תשלום על עבודות ציבוריות, ולהתכונן למכרזים. המאגר, שכולל מידע משנת 2012 ועד לסעיפים שמתגבשים לשנה הבאה, מאפשר שקיפות יוצאת דופן, שעליה אפשר רק לחלום אצלנו.