דילוג לתוכן העמוד

שר המשפטים: עקרונות השקיפות צריכים לחול על הוועדה למינוי שופטים

משפטנים ואנשי תקשורת בכירים, סטודנטים ואנשי אקדמיה מלאו את אולם הכנסים של בית הספר למשפטים של המכללה למינהל בראשון לציון בכדי ליטול חלק בכנס השנתי השלישי של התנועה לחופש המידע שנערך ב-24 במאי 2007.

אורח הכבוד בכנס היה שר המשפטים, פרופ דניאל פרידמן, שחזר לבית הספר שבו שימש דיקאן לפני מספר שנים. פרידמן הוא שר המשפטים השלישי המתארח בשלוש שנות הכנס. קדמו לו ציפי לבני וחיים רמון. דיקאן בית הספר, הפרופ תמר גידרון, בירכה את פרידמן במה שהגדירה כביקור בית בשבילו.

שר המשפטים הציג בכנס דילמות בנוגע לחשיפת מידע באשר להתנהלות גופים ציבוריים מסוימים, ואמר שכל הכרעה בנושא חייבת להיות עקבית. הוא רמז שאם שופטים פוסקים שחייבת להתקיים שקיפות בגופים, הדבר צריך לחול גם על הוועדה למינוי שופטים. פרידמן אמר כי לו עצמו אין עמדה מגובשת בנושא, אך הכלל שמבקשים להחיל על גופים דומים, צריך לחול גם על הוועדה.

את הכנס חתם החשב הכללי במשרד האוצר, הד"ר ירון זליכה, מי שהוביל בשנים האחרונות את המאבק לעקירת השחיתות במשרדי הממשלה. זליכה הציג שורה של צעדים להגברת השקיפות במשרדי הממשלה, כולל שימוש מוגבר ברשת האינטרנט, כדי להציג שם מידע על מכרזים ממשלתיים, חוזים וביצוע תשלומים בזמן אמת.

מנכ"ל התנועה לחופש המידע, רועי פלד, הציג נתונים על יישום החוק בארץ ובעולם. בעזרת דוגמאות מתשובות אבסורדיות של רשויות ציבוריות בישראל, ומהלכים להטמעת החוק במדינות מעבר ים מאנגליה ועד גמאייקה – עורר בקהל מעט חיוכים והרבה דאגה ממצב השקיפות השלטונית בישראל.

בכנס, אותו הנחה ד"ר יורם רבין, השתתפו בין היתר יו"ר התנועה רביב דרוקר, העיתונאים דן מרגלית ורזי ברקאי ורבים אחרים