דילוג לתוכן העמוד

הדמוקרטים: לפרסם דו"חות המס של טראמפ

בית הנבחרים, הנמצא בשליטת המפלגה הדמוקרטית, עתר לבית המשפט הפדרלי בוושינגטון, בבקשה לחייב את משרד האוצר לחשוף את דו"חות המס של הנשיא דונלד טראמפ משנותיו כיזם נדל"ן. טראמפ היה המועמד הראשון לנשיאות מזה עשרות שנים, שלא חשף את הדוחות השנתיים שלו לרשות המסים, אף שבארצות הברית יש חובת דיווח כללית, וכל אזרח מחויב להגיש דו"ח. תחילה טען טראמפ, כי הדו"חות עוברים ביקורת ולכן לא ניתן לפרסמם. לאחר מכן טען כי הם סבוכים מכדי שחברי הקונגרס והציבור, יוכלו להבין אותם.

לאחר שהדמוקרטים הפכו לרוב בבית הנבחרים, בנובמבר שעבר, הם דרשו משר האוצר, סטיב מנוחין, למסור להם את דו"חות המס של טראמפ. מנוחין סירב, באומרו שהחוק אוסר על רשות המיסים למסור דוחות של נישומים, יהיו מי שיהיו. כעת יתבקש בית המשפט לקבוע, האם עקרונות חופש המידע וזכות הציבור לדעת – ודאי כאשר מדובר בנבחר הציבור הבכיר ביותר – גוברים על הזכות לפרטיות ועל חובת הסודיות.

הדיון בתביעה עשוי להימשך חודשים ואולי אפילו שנים. על פסיקתו של בית המשפט הפדרלי ניתן יהיה לערער לבית המשפט העליון, וסביר להניח שהסוגיה תוכרע בסופו של דבר בידי תשעת שופטי העליון – שכן מדובר בשאלה חוקתית מובהקת.