דילוג לתוכן העמוד

שבע פעמים בחו"ל, בעלות של כ-110 אלף שקל: התנועה חושפת לאן טסה השרה גילה גמליאל לאחרונה

בנובמבר 2018 חשפנו כי השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, נסעה 24 נסיעות לחו"ל על חשבון המדינה מאז כניסתה לתפקיד במאי 2015. בסך הכל שהתה השרה בחו"ל כשלושה חודשים, או יותר מ-120 יום. יותר מראש הממשלה.

המשכנו לעקוב, וביקשנו שוב את הנתונים על נסיעות השרה ואנשי משרדה, גם בתקופה של מערכת בחירות סוערת. התקופה שביקשנו לגביה נתונים היתה אוגוסט 2018 עד סוף מארס 2019, שמונה חודשים.

המשרד לשוויון חברתי אינו מצטיין בשקיפות. מתברר שהנתונים המגיעים מהמשרד אינם נשלחים לאחר הגשת שאילתא עיתונאית לדוברות, אלא רק אחרי הגשת בקשות חופש מידע, וגם אז מתבקשות עוד ועוד דחיות שמעכבות את העברת הנתונים. נתוני הטיסות האחרונות, למשל, הגיעו רק ארבעה חודשים לאחר שהוגשה הבקשה על ידי התנועה לחופש המידע.

מהנתונים החדשים עולה כי גמליאל לא הפסיקה לנסוע לחו"ל בקצב של פעם בחודש, לעתים אף פעמיים בחודש, גם בתקופה שבה היו הקולגות עסוקים במערכת בחירות קשה. בין סוף אוגוסט 2018 למארס 2019 טסה גמליאל שבע פעמים לחו"ל על חשבון משלם המסים. יתרה מזאת, כלל לא ברור הקשר בין יעדי הטיסות לפעילות המשרד שבראשו היא עומדת.

באותה תקופה טסה גמליאל פעמיים לקייב – סוף אוגוסט 2018 וסוף מארס 2019. בתחילת נובמבר 2018 יצאה לנסיעה השנתית הקבועה לכנס ערים חכמות בברצלונה אליו היא נוסעת כל שנה – ושבועיים לאחר לכן, ובאותו חודש, יצאה למוסקווה. ב-20-16 בפברואר 2019 היתה בבוקרשט, חזרה לישראל, ולאחר שבוע בלבד, ב-26 בפברואר יצאה לכנס כלכלי ביוון, דלפי, אף שאינה עומדת בראש משרד כלכלי. היא שבה ב-1 במארס, וב-10 באותו החודש כבר יצאה לכנס ארוך באו"ם שבניו יורק, לציון יום האישה הבינלאומי. היא שבה לארץ ב-15 באותו חודש, וחמישה ימים לאחר מכן, ב-20 במארס, כבר יצאה לביקור נוסף בקייב, הפעם כולל סוף שבוע באומן.

סך כל עלויות הטיסה של השרה על חשבון המשרד בלבד באותן שבע נסיעות הסתכמו ביותר מ-110 אלף שקל, במהלך 32 יום, או יותר מחודש בפחות משמונה חודשים. ההוצאות האלה אינן כוללות עוד עשרות אלפי דולרים שמממן משרד החוץ. בדו"חות המשרד מפורטות בין היתר עלויות לינה, רכב שרד עם נהג, מעבר אח"מים, קייטרינג כשר, הוצאות אירוח, מכשירים סלולריים, תשלומי שעות נוספות ועוד ועוד. בנסיעה לקייב מפורט סעיף נוסף – מי שתייה בבקבוקים. אחרי ההוצאות האלה קשה יותר לעקוב, מכיוון שדו"חות משרד החוץ אינם בהירים והעלויות מפורטות במטבע מקומי.

אם נוסיף להוצאות התקופה הזאת את העלויות שנחשפו מאז נכנסה לתפקידה – שעומדות על יותר מרבע מיליון שקל – ואת ימי השהייה שלה בחו"ל, ניתן לסכם כי נסיעות השרה לשוויון חברתי לחו"ל הגיעו לקרוב ל-400 אלף שקל לפחות, וכן שהייה בת 148 יום, או כמעט חמישה חודשים, בחו"ל.

נוסעת מתמידה נוספת: מדז'יבוז'

הרשות למעמד האישה הוקמה במשרד ראש הממשלה, אך עברה למשרד לשוויון חברתי כחלק מעיבוי תפקידיה של גמליאל. ביולי 2017 מונתה מדז'יבוז' לתפקיד ראש הרשות.

על פי הנתונים שסיפק המשרד לשוויון חברתי לתנועה לחופש המידע, בין אוקטובר 2018 למארס 2019 היתה ראש הרשות למעמד האישה הישראלית ארבע פעמים בחו"ל. הנסיעה הראשונה של מדז'יבוז' נערכה באוקטובר 2018 לכנס בניו יורק ולוס אנג'לס שארך שישה ימים, והצטרפו אליה הסגנית והיועצת הבכירה. הכנס הזה עלה למשלם המסים 13 אלף דולר רק עבור טיסות ומלון לשלושתן, ללא אש"ל או תוספות אחרות, וכן 18 ימי עבודה ביחד בחו"ל. הוצאות ראש הרשות שונות מהמלוות: בעוד כל אחת מהשתיים עלתה למשלם המסים 2,641 דולר, הרי שההוצאות על ראש הרשות היא 7,700 דולר.

עבר חודש ומדז'יבוז' יוצאת לאיסלנד, עם עוזרת/יועצת בעלות של כמעט 2,000 דולר, עלותה של מדז'יבוז' עומדת על כ-3,500 דולר, סך הכל יותר מ-5,000 דולר למשלם המסים. בפברואר יש עוד נסיעה, הפעם ללונדון, והפעם עם שלושה מלווים. במארס יש עוד נסיעה, הפעם לניו יורק לכנס יום האישה הבינלאומי.

בתוך פחות משמונה חודשים הוציאה הרשות הקטנה לקידום מעמד האישה במשרד לשוויון חברתי 36,359 דולר עבור טיסות ומלונות, שהם 127,256 שקל. סך כל ימי העבודה בחו"ל של מדז'יבוז' ומלוותיה עמדו על 57 ימי עבודה. הנסיעה הבאה הצפויה למדז'יבוז' היא בספטמבר לכנס של OECD. סביר להניח שלא תעשה זאת לבד.

לכתבה של טלי חרותי ב"דה מרקר"

ניר גונטז' על הקו עם דובר השרה

עוד מידע על טיסותיה של השרה לחו"ל

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️