דילוג לתוכן העמוד

שר המשפטים יוזם חקיקה שתאפשר להסתיר מהציבור את התנהלותן של התעשיות הביטחוניות

משרד המשפטים רוצה להסתיר מהציבור את כל פעילותן של התעשיות הביטחוניות הממשלתיות – כך עולה מהצעה משלתית לתיקון חוק חופש המידע, שהפיץ שר המשפטים, יעקב נאמן. הצעת החוק תעלה לדיון בוועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת בשבוע הבא.

פחות משנה חלפה מאז נכנסה לתוקפה החלת חוק חופש המידע על חברות ממשלתיות בתום מאבק ציבורי שניהלה התנועה לחופש המידע. עתה מנסה הממשלה שוב הוציא מתחולת חוק חופש המידע חברות כמו התעשיה האווירית, התעשיה הצבאית, רפא"ל ועשות אשקלון וגם את מקורות. לטענת המדינה חברות אלה עוסקות בעניינים ביטחוניים ופועלות בתנאי תחרות מול חברות פרטיות ולכן יש לאפשר להן להמשיך לפעול תחת מעטה חשאיות.

לדברי מנכ"ל התנועה לחופש המידע, רועי פלד, "חברות ממשלתיות הן נכס ציבורי. הן מודעות היטב לכך כשהן מצפות מהממשלה לתת להן עדיפות בנושאים שונים, אך מעדיפות להתעלם מכך כשהן נדרשות לתת דין וחשבון לציבור. לתיקון לחוק שמקדם עכשיו משרד המשפטים אין דבר וחצי דבר עם הגנה על הביטחון שכן חוק חופש המידע קובע ממילא שאין לפרסם מידע שבגילויו יש חשש לפגיעה בביטחון המדינה".

לדברי פלד, הצעת משרד המשפטים מבקשת להבטיח שהציבור לא יוכל לקבל מידע על התנהלותן של החברות הללו גם בנושאים כמו מינוי מקורבים, הטיית מכרזים ופגיעה באיכות הסביבה. "חוק חופש המידע אוסר כיום על פרסום מידע שמסכן את ביטחון המדינה, אך מחייב את הממשלה לחשוף מידע בנושאים שאין להם משמעות ביטחונית כמו רווחי החברות ועסקות שלהן עם צד שלישי – במידה שאין בכך סיכון ביטחוני, כמו מכירת ציוד צבאית לארה"ב או להודו", אמר פלד.

ישראל חתמה לאחרונה על אמנה האוסרת עליה לשלם שוחד ללקוחות בחו"ל ומובן, שהחוק מחייב חברות ישראליות לחשוף גם חשדות למעשים שכאלה. בנוסף מחייב החוק לחשוף לציבור את השכר בחברות הללו, שאצל חלק מהעובדים ומהנהלים הוא גבוה למדי.

החוק שיוזם משרד המשפטים אמור לחול גם על חברת מקורות, שכידוע כמעט אינה עוסקת בעניינים בטחוניים ועד כה כמעט שלא היו הגבלות על פרסום מידע לגביה. בימים אלה נמצאת מקורות במשא ומתן מול המדינה עצמה על מחיר המים שהיא תספק לממשלה ממתקן ההתפלה באשדוד, ובתחרות מול קבוצת דלק של יצחק תשובה, לספק את המים ממתקן ההתפלה בנחל שורק. מקורות גם הקימה לאחרונה חברת בת בשם מקורות ייזום, שמוכרת טכנולוגיות השקיה בחו"ל.

לכתבות בעניין ב-YNET וב"כלכליסט"

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️