fbpx

התנועה וקבוצת מגדל מציגות: נתוני הפשיעה בישראל בשנים 2014-2019

לאחר שש שנים שלא פורסמו, ובעקבות שיתוף פעולה עם קבוצת מגדל, הצלחנו לקבל מהמשטרה את הנתונים על רמת הפשיעה ביישובים, בערים ובמועצות האזוריות בישראל בין השנים 2019-2014. מוזמנים לעיין

11 ביוני 2020

הנתונים על רמת הפשיעה ביישובים, הערים והמועצות האזוריות בישראל בין השנים 2019-2014.

בניגוד למדינות כמו ארה"ב, שבהן מפורסמים נתונים אלה באופן שוטף לא רק לפי יישוב, אלא גם לפי שכונה ואף לפי רחוב, בישראל הנתונים הזמינים היחידים לגבי רמת הפשיעה, המתבטאים בכמות תיקי חקירה שנפתחו בכל שנה לפי סוגי עבירות, מפורסמים על ידי המשטרה רק ברמה הארצית. הפעם האחרונה שפרסמה המשטרה נתונים כפי שמובאים כאן הייתה לפני שש שנים, וגם אז כתגובה לבקשת חופש מידע של התנועה.

עו"ד רחלי אדרי חולתא, מנכ"לית התנועה לחופש מידע, הדגישה כי למרות חשיבות הנגשת הנתונים לציבור, שאף הוכרה בהחלטת ממשלה ב-2016, המשטרה נמנעת באופן מפרסום יזום של הנתונים. במכתב שהועבר למנכ"ל המשרד לביטחון פנים כתבו בתנועה כי "מדיניות מצערת זו של הימנעות עקבית מפרסום מידע, גוררת בקשות תכופות למידע ומטילה עומסים ניכרים על המשטרה. אלה יכלו להיחסך אם במקום להפנות את מבקשי המידע לאפיק של חוק חופש המידע, הייתה משטרת ישראל מפרסמת את המידע בצורה יזומה, ובכך מאפשרת לכל אחד לעיין במידע ולהשתמש בו באופן פתוח וחופשי, מבלי לכלות משאבים יקרים על תכתובות ממושכות והליכים משפטיים".

ומה אפשר ללמוד מהנתונים? הנה הניתוח שערכו ב-YNET

לפי הנתונים הארציים שמפרסמת המשטרה, בעשור האחרון חלה ירידה עקבית בכמות תיקי החקירה שנפתחו בישראל, וירידה של כ-15% בהשוואה בין 2019 ל-2014. גם אם מתייחסים לשינויים בכמות האוכלוסייה ובודקים את סך הפשיעה לאלף תושבים – שיעור הפשיעה המדווחת נמצא במגמת ירידה רציפה בעשור האחרון ועומד על כ-34 תיקים לאלף תושבים ב-2019.

עם זאת, מנתוני השנים האחרונות שנחשפים כאן כאמור לראשונה, ברור ששיעור הפשיעה אינו יורד בכל מקום בישראל, ולצד יישובים בהם נרשמה ירידה גדולה, ישנם יישובים בהם הוא נמצא במגמת עלייה משמעותית. לצד זאת חשוב לציין כי מדובר בתיקי חקירה הנפתחים בעקבות תלונות ודיווחי תושבים, וכי ישנם יישובים שבהם רמת הדיווח נמוכה יותר, או השתנתה עקב פתיחת תחנות משטרה חדשות ליישובים למשל, דבר המקל כביכול על הגשת התלונה. עלינו לזכור גם ששינויים באוכלוסיית היישוב יכולים להשפיע על כמות התיקים לנפש.

מפת הפשיעה שהכינו ב-YNET מהנתונים שקיבלנו מהמשטרה

נתוני הפשיעה בישראל (מידע שקיבלנו מהמשטרה)

התשובה שקיבלנו מהמשטרה

תשובת המשטרה לבקשת המידע

פורסם תחת:

חדשות

4 תגובות בנוגע ל“התנועה וקבוצת מגדל מציגות: נתוני הפשיעה בישראל בשנים 2014-2019”

 • דניאל בתאריך 12 ביוני, 2020 בשעה 2:19

  מידע חשוב ומחכים לאין שיעור. תודה וכל הכבוד לכם.

  לתשומת לבכם להלן מה שנראה כשגיאה בנתונים. אנא עזרו לי להבין שמדובר בטעות אצלי ולא במקור.

  סכומי העמודות שונים מאלה שמדווחים בגופן מודגש. לדוגמה, באבו גוש (הישוב הראשון בקובץ) בוצעו 2709 עבירת ב-2019 לפי הסכום של D4:D16, בעוד שתחת "Total" כתוב 1997. כך גם בשאר הסכומים המודגשים.

  ממבט מהיר נראה שהבעיה חוזרת בישובים אחרים. סכומי השורות נראים תקינים.

 • התנועה לחופש המידע בתאריך 12 ביוני, 2020 בשעה 8:42

  תודה על ההערה. אנחנו מבינים שיש מקרים שבהם אירוע אחד כולל מספר עבירות שונות. ואז כשסופרים לפי עבירה, אותו אירוע נספר כמה פעמים. בכל מקרה, חשוב לזכור שהנתונים הם של המשטרה, ולא שלנו.

 • אסף בתאריך 15 ביוני, 2020 בשעה 8:15

  תחת איזה סעיף אנחנו נמצאים? הסאטלנים.
  ןצורך העניין משתמשי קאנאביס על גווניו השונים.

 • התנועה לחופש המידע בתאריך 15 ביוני, 2020 בשעה 9:48

  שאלה מעולה שגם אנחנו שאלנו, כי אין לה תשובה ברורה מהדרך שבה המשטרה מציגה את הנתונים שנמסרו לנו. מבטיחים לנסות לברר את זה.

אתם מוזמנים להגיב

אנא שמרו על שפה נאותה. המערכת שומרת לעצמה את הזכות לא לאשר תגובות שאינן עומדות בכללי האתר.

להעברה בנקאית או לתרומה ישירה, להלן פרטי החשבון של התנועה לחופש המידע(ע"ר):
מספר עמותה 580425700 בנק הפועלים (12) סניף 567 (בית אסיה, תל אביב) מספר חשבון 372952

באתרנו מתפרסם מידע שנמסר מרשויות ציבוריות, כפי שהתקבל מהן. אנו עושים כמיטב יכולתנו להבטיח שלא יעלה לאתר מידע שיש בפרסומו משום פגיעה בזכויות הפרט. אם אתם סבורים שבכל זאת עלה באתר מידע כזה, אנא עדכנו אותנו במייל לכתובת: info@meida.org.il