fbpx

עתירה נגד עיריית תל אביב: הציגו את תקציב העירייה בפורמט נגיש לעיון התושבים

סיעת עיר לכולנו והתנועה לחופש המידע עתרו נגד עיריית תל אביב כדי שתפרסם את תקציב 2010, שהיקפו 4.5 מיליארד שקל, כקובץ אקסל, כך שהתושבים יוכלו לנתח ולעבד את סעיפיו הרבים

24 בפברואר 2010

קבצים מצורפים

בערים רבות בעולם כבר מקובל לשתף את התושבים בקביעת התקציב העירוני, אבל בתל אביב נדרש מאבק משפטי כדי לאלץ את העירייה לפרסם את תקציב העירייה בפורמט נגיש לתושבים, שיאפשר להם לנתח ולעבד את סעיפיו הרבים.

סיעת עיר לכולנו מעיריית תל אביב והתנועה לחופש המידע הגישו עתירה מנהלית נגד עיריית תל אביב בבקשה להורות לעירייה למסור להן את תקציב העירייה לשנת 2010, שהיקפו 4.5 מיליארד שקל, כקובץ אקסל.

לטענת העותרים קיים קושי רב לבחון את הצעת התקציב המפורסמת כיום באתר העירייה, המפורטת על פני 556 עמודים ו-966 נושאים. תקציב העירייה קיים גם כקובץ אקסל, אך אותו היא מסרבת לפרסם לעיון הציבור. העתירה הוגשה לאחר שהעירייה סירבה במספר הזדמנויות לבקשתו של חבר מועצת העיר מטעם "עיר לכולנו", ד"ר נח עפרון, לקבל את פירוט התקציב בקובץ אקסל. עפרון פנה לראשונה לעירייה בסוף 2009 ואף אסף חתימות מ-1,500 תושבי העיר אך נענה כי לא ניתן למסור את הקובץ בגלל שמדובר "במדיניות הנמצאת בשלבי עיצוב". עוד טוענת העירייה כי תקציר התקציב מופיע באתר האינטרנט העירוני, וספר התקציב המלא מופץ לאמצעי התקשורת ולכל דורש.

הקואליציה של רון חולדאי הצביעה פה אחד נגד שקיפות התקציב העירוני בישיבת המועצה שנערכה ב-21 בדצמבר 2009. במפגן מרשים של משמעת קואליציונית הצביעו כל חברי הקואליציה וסיעת ש"ס נגד הנגשת נתוני התקציב העירוני לתושבי העיר. גם חברי מועצה שהבטיחו לבוחריהם שקיפות ודמוקרטיה, כמו מרצ, רוב העיר והירוקים הצביעו נגד ההצעה.

"לא קיים טעם של ממש להימנע מפרסום המידע, אשר הדרישה לקבלו מעוגנת היטב בחוק ובהלכה הפסוקה", נכתב בעתירה שהוגשה לבית המשפט לעניינים מינהליים בתל אביב באמצעות עו"ד סהר פלד ועו"ד בעז בן-צור. "קשה להלום נושא לגביו קיים עניין ציבורי רב יותר, אשר מצדיק את פרסומו ברבים ורלוונטי יותר לחיי התושבים".

מנכ"ל התנועה לחופש המידע, רועי פלד, אומר כי ניצחון בעתירה יחייב גם רשויות אחרות בישראל להציג את המידע על תקציבן בצורה נוחה לעיבוד ולניתוח. "הערך והכוח של המידע עולה בשיעור ניכר אם הוא ניתן לעיבוד", אמר פלד. "מי שרוצה להסתכל על המידע בצורה יעילה ואינטלגנטית צריך לעבד אותו ולחשב אותו. אין שום סיבה לא לאפשר לכל מי שרוצה להסתכל ולהשוות את המידע.

כתבה בנושא ב"הארץ": לאישור תקציב העירייה הקש אנטר

לדיווח ב"דה מרקר" על העתירה

חוות דעת של התנועה לחופש המידע קובעת כי העירייה חייבת לפרסם את תקציבה

המאבק על התקציב שמנהלת סיעת "עיר לכולנו"

פורסם תחת:

חדשות

תגובה אחת בנוגע ל“עתירה נגד עיריית תל אביב: הציגו את תקציב העירייה בפורמט נגיש לעיון התושבים”

  • שי בתאריך 25 בפברואר, 2010 בשעה 14:20

    למה בקובץ אקסל? למה לא טקסט רץ?

אתם מוזמנים להגיב

אנא שמרו על שפה נאותה. המערכת שומרת לעצמה את הזכות לא לאשר תגובות שאינן עומדות בכללי האתר.

להעברה בנקאית או לתרומה ישירה, להלן פרטי החשבון של התנועה לחופש המידע(ע"ר):
מספר עמותה 580425700 בנק הפועלים (12) סניף 567 (בית אסיה, תל אביב) מספר חשבון 372952

באתרנו מתפרסם מידע שנמסר מרשויות ציבוריות, כפי שהתקבל מהן. אנו עושים כמיטב יכולתנו להבטיח שלא יעלה לאתר מידע שיש בפרסומו משום פגיעה בזכויות הפרט. אם אתם סבורים שבכל זאת עלה באתר מידע כזה, אנא עדכנו אותנו במייל לכתובת: info@meida.org.il