fbpx

בית המשפט יקבע האם לאזרחים זכות לקבל את תקציב העירייה בפורמט ממוחשב שמאפשר עיבוד נתונים

סיעת עיר לכולנו והתנועה לחופש המידע עתרו לבית המשפט כדי שיחייב את עיריית תל אביב לפרסם את התקציב העירוני כקובץ אקסל. העירייה בתגובה: החוק אינו מחייב אותנו לפרסם את התקציב בפורמט פתוח, ניתן לבצע חיפוש ושליפת נתונים גם בקובץ pdf

7 באפריל 2010

"ספרי התקציב שהועמדו לציבור הינם ספרים ידידותיים למשתמש המאפשרים התמצאות קלה ונוחה" – כך טוענת עיריית תל אביב בתשובתה לעתירה שהגישו התנועה לחופש המידע וסיעת עיר לכולנו. מדובר יש לומר במסמך הכולל כ-900 עמודים בסך הכל. העותרות מבקשות לחייב את העירייה לפרסם את תקציב 2010 בפורמט פתוח ונוח לעיבוד דוגמאת אקסל, אך העירייה מסרבת לעשות זאת. לטענתה ניתן לבצע חיפוש ושליפת נתונים גם בקובץ pdf בו מופיע התקציב באינטרנט.

לטענת העותרים קיים קושי רב לבחון את הצעת התקציב המפורסמת כיום באתר העירייה ומתפרסת על פני 556 עמודים ו-966 נושאים. בסיעת עיר לכולנו אומרים כי תקציב העירייה קיים כקובץ שאפשר לעבד את פרטיו באופן אוטומטי, אך היא מסרבת להעביר אותו לעיון הציבור.

ההתעקשות על העברת הנתונים בפורמט פתוח חשובה כי רק כך ניתן להשוות בין נתונים משנים שונות, לקבץ נתונים ממקומות שונים בקובץ המונה מאות-אלפי רשומות, לבדוק מגמות ולהשתמש בכלים מקצועיים לניתוח תקציב בזמן סביר. היעתרות לדרישה תקרב את עיריית תל-אביב-יפו לתפקוד לפי סטנדרטים מתקדמים של שקיפות. המאמץ הכרוך בפעולה הנדרשת הוא מינימלי. סיעת עיר לכולנו שאנשיה פיתוח בהתנדבות את "התקציבולוטור" הראתה כי העברת תקציבי 2006 עד 2009 לפורמט פתוח אפשרית.

ואולם, בעירייה כאמור מסרבים, ולא טורחים אפילו לנמק מדוע. "לא קיימת בדין חובה למסור את המידע באופן מסוים דווקא, ועל אחת כמה וכמה לא קיימת חובה למוסרו בקובץ ממוחשב בפורמט מסוים על פי בקשת העותרים. העירייה פירסמה את המידע לעיון הציבור במתכונת של ספרי תקציב במשרדיה וכקובץ pdf באתר האינטרנט ובכך מלאה את חובתה מעל ומעבר לנדרש בחוק", נכתב בתגובת העירייה.

עוד כותבת העירייה כי ניתן לבצע חיפוש ושליפת נתונים גם בקובץ pdf, "ומכל מקום אף אם קיימות תוכנות 'חכמות' יותר לעיבוד נתונים הרי שאין לחייב את העירייה חובה לספק מידע דווקא באמצעותן".

העתירה הוגשה לאחר שהעירייה סירבה במספר הזדמנויות לבקשתו של חבר מועצת העיר מטעם "עיר לכולנו", ד"ר נח עפרון, לקבל את פירוט התקציב בקובץ אקסל. עפרון פנה לראשונה לעירייה בסוף 2009 ואף אסף חתימות מ-1,500 תושבי העיר אך נענה כי לא ניתן למסור את הקובץ בגלל שמדובר "במדיניות הנמצאת בשלבי עיצוב".

הקואליציה של רון חולדאי הצביעה פה אחד נגד שקיפות התקציב העירוני בישיבת המועצה שנערכה ב-21 בדצמבר 2009. במפגן מרשים של משמעת קואליציונית הצביעו כל חברי הקואליציה וסיעת ש"ס נגד הנגשת נתוני התקציב העירוני לתושבי העיר. גם חברי מועצה שהבטיחו לבוחריהם שקיפות ודמוקרטיה, כמו מרצ, רוב העיר והירוקים הצביעו נגד ההצעה.

"לא קיים טעם של ממש להימנע מפרסום המידע, אשר הדרישה לקבלו מעוגנת היטב בחוק ובהלכה הפסוקה", נכתב בעתירה שהוגשה לבית המשפט לעניינים מינהליים בתל אביב באמצעות עו"ד סהר פלד ועו"ד בעז בן-צור. "קשה להלום נושא לגביו קיים עניין ציבורי רב יותר, אשר מצדיק את פרסומו ברבים ורלוונטי יותר לחיי התושבים".

מנכ"ל התנועה לחופש המידע, רועי פלד, אומר כי ניצחון בעתירה יחייב גם רשויות אחרות בישראל להציג את המידע על תקציבן בצורה נוחה לעיבוד ולניתוח. "הערך והכוח של המידע עולה בשיעור ניכר אם הוא ניתן לעיבוד", אמר פלד. "מי שרוצה להסתכל על המידע בצורה יעילה ואינטלגנטית צריך לעבד אותו ולחשב אותו. אין שום סיבה לא לאפשר לכל מי שרוצה להסתכל ולהשוות את המידע".

לעתירה שהגישה התנועה ועיר לכולנו

לכתב התשובה שהגישה העירייה לעתירה

למאמר על שקיפות תקציבית ושיתוף הציבור בעיצוב התקציב העירוני

על המאבק שמנהלת עיר לכולנו

בארה"ב מזכר נשיאותי מחייב את הרשויות לפרסם נתונים בפורמטים פתוחים

פורסם תחת:

חדשות

8 תגובות בנוגע ל“בית המשפט יקבע האם לאזרחים זכות לקבל את תקציב העירייה בפורמט ממוחשב שמאפשר עיבוד נתונים”

 • נמרוד אבישר בתאריך 7 באפריל, 2010 בשעה 14:33

  קיים הבדל מהותי בין "פורמט בר עיבוד" לבין "פורמט פתוח". אקסל הוא פורמט קנייני שאינו פתוח, ולכן הטרמינולוגיה שאתם עושים בה שימוש היא מטעה ואינה מדויקת, בלשון המעטה. למעשה, pdf הוא הרבה יותר "פתוח" מאקסל, וזאת משום שעל כל מערכת הפעלה ובאמצעות מגוון רחב של תוכנות אפשר לייצר ולקרוא קבצי PDF, ואילו אקסל ניתן לקרוא רק על מערכת ההפעלה חלונות ורק באמצעות תכנת אופיס, שתיהן של מיקרוסופט.
  אין לי בעיה עם המאבק לקבלת התקציב בפורמט פתוח ובר עיבוד – להיפך, אני בעדו – אבל העושים במלאכה צריכים להיות מודעים היטב לכך שכאשר הם מבקשים את התקציב בפורמט אקסל, הם מבקשים אותו רק בפורמט בר-עיבוד, ובשום פנים ואופן לא בפורמט פתוח.

 • מרים יאיר בתאריך 7 באפריל, 2010 בשעה 15:03

  סירוב לשקיפות התקציב העירוני ?
  דיי ברור שיש לכם [לך-חולדאי] מה להסתיר.
  שכחתם [שכחת] רק שזהו הכסף שלנו.

 • התנועה לחופש המידע בתאריך 7 באפריל, 2010 בשעה 20:54

  נמרוד, תודה על תשומת הלב.

  ייתכן שאנחנו טועים, אך עד כמה שידוע לנו כדי להגדיר פורמט כפתוח הוא צריך להכיל תיעוד מסוד, ושלא יהיו לו הגבלות חוקיות כלשהן ושמקור הקוד יהיה זמין לציבור. מיקרוסופט פרסמה כאן: http://www.microsoft.com/interop/docs/OfficeBinaryFormats.mspx את התיעוד של XLS (ושל פורמטים אחרים). לגבי החוקיות ניתן למצוא מידע כאן: http://www.microsoft.com/interop/osp.
  open office מאפשרים שימוש בפורמט הזה בעידוד המדינה. open office מאפשרים שמירה, קריאה ועיבוד של מסמכי XLS. הפורמט אינו פתוח במלואו, אך היותו בר עיבוד וחופשי גם בתוכנה כ-open office מקל על השימוש בו לרוב האוכלוסיה.

  PDF אמנם פתוח יותר, אך אינו בר עיבוד ברמה מספקת וכדי שגם יהיה נגיש לבעלי מוגבלויות יש להפיקו בכלים מסוימים ובדרכים מסוימות.

  למותר לציין כמובן, שהיינו שמחים אם היה לנו אתר בארץ שהיה מספק מידע רץ מכל הרשויות כמו פה: http://www.data.gov.

 • נמרוד אבישר בתאריך 8 באפריל, 2010 בשעה 14:49

  אז אתקן: אופן אופיס לא יודע לפתוח כל קובץ xls, והניסיון שלו לפתוח ולקודד קבצים כאלה מסתמכים על ניסיון חיקוי של פורמט xls ולא על עבודה מסודרת לפי הפורמט. הדרך היחידה להבטיח שאדם יוכל לקרוא כראוי קובץ xls היא באמצעות תכנת מיקרוסופט יקרה, וכנ"ל לגבי יצירה של קובץ כזה. אם תרצו, אשמח לשלוח לכם דוגמאות של קבצי xls שלא תוכלו לפתוח על אופן אופיס בשום צורה.
  שוב, אין לי בעיה עקרונית עם הדרישה לפורמט בר עיבוד, ופורמט xls הוא אכן פורמט הולם לעיבוד כזה. יתירה מזו, במידה שהזמן יאפשר, אם אכן יתקבל מסמך כזה אשמח להעמיד את המומחיות שלי בעיבודים כאלה לרשותכם. הבעיה היא עם השימוש במונח "פתוח" – שאגב, אינו מופיע בכתב העתירה – שאינו מתאר את הפורמט הנדרש כלל ועיקר.

 • להב בתאריך 11 באפריל, 2010 בשעה 18:29

  מדוע לא נתבקשה העירייה במסגרת העתירה להנגיש את תקציב 2010? ובמידה והעירייה תטען שאין ביכולתה ותפנה, רחמנא ליצלן, לעיר לכולנו לבצע עבורה את העבודה האם יש אפשרות לעשות זאת?

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה) בתאריך 12 באפריל, 2010 בשעה 13:46

  […] […]

 • hawk בתאריך 13 באפריל, 2010 בשעה 2:45

  שלום
  ברכות לרגל השינוי לפחות לעת עתה
  נקוה שיהיה המשך מוצלח – יישר כח
  הגיע הזמן להעמיד את המושחתים האלה במקום

 • […] […]

אתם מוזמנים להגיב

אנא שמרו על שפה נאותה. המערכת שומרת לעצמה את הזכות לא לאשר תגובות שאינן עומדות בכללי האתר.

להעברה בנקאית או לתרומה ישירה, להלן פרטי החשבון של התנועה לחופש המידע(ע"ר):
מספר עמותה 580425700 בנק הפועלים (12) סניף 567 (בית אסיה, תל אביב) מספר חשבון 372952

באתרנו מתפרסם מידע שנמסר מרשויות ציבוריות, כפי שהתקבל מהן. אנו עושים כמיטב יכולתנו להבטיח שלא יעלה לאתר מידע שיש בפרסומו משום פגיעה בזכויות הפרט. אם אתם סבורים שבכל זאת עלה באתר מידע כזה, אנא עדכנו אותנו במייל לכתובת: info@meida.org.il