דילוג לתוכן העמוד

אל תצפו לדוגמה אישית – שרת התחבורה ובכירי משרדה בחרו לעצמם מכוניות מזהמות

משרד התחבורה והמשרד להגנת הסביבה אמורים להוביל את המהלך להחלפת כלי תחבורה מזהמים במזהמים פחות, לצד קידום תחבורה ירוקה, רכיבה על אופניים ושימוש בתחבורה ציבורית. אפשר היה לצפות שמשרדים אלה יעודדו שימוש בכלי רכב היברידיים או חשמליים, ובכיריהם יתנו דוגמה אישית וייסעו ברכבים כאלה.

לכתבה ב-YNET על המידע

מנתונים שנמסרו לתנועה לחופש המידע עולה כי במשרד התחבורה רק בכיר אחד מתוך 27 בחר ברכב היברידי, לעומת 10 מתוך 18 במשרד להגנת הסביבה. מתשובה לבקשת מידע עולה כי שרת התחבורה, מירי רגב, נוסעת ברכב ניסאן מקסימה, שעל פי אתר החברה דרגת זיהום האוויר שלו היא 14 מתוך 15. מנכ"ל המשרד, עופר מלכה נוהג בסקודה סופרב בדרגת זיהום אוויר 13. המשנה למנכ"ל, יועצי השרה והסמנכ"לים – כולם נוסעים בכלי רכב שאינם היברידיים. רק ראש אגף אחד במשרד התחבורה נוהג ברכב היברידי.

במשרד להגנת הסביבה המודעות רבה יותר. 18 עובדים זכאים לבחור רכב צמוד, מתוכם 10 בחרו ברכב היברידי, שניים נוסעים ברכב שכור ושישה נוספים ברכב שאינו היברידי. בהיעדר תקציב מדינה השרה גילה גמליאל ומנכ"ל המשרד דוד יהלומי משתמשים ברכב שכור שאינו היברידי – השרה נוסעת בשברולט טראוורס בדרגת זיהום אוויר 15, והמנכ"ל נוסע בשברולט אימפלה, שגם הוא בדרגת הזיהום המירבית. כלי הרכב השכורים הוקצו משום שאין תקציב מדינה, ולא התאפשרה רכישה של מכוניות מהמגוון שעומד לרשות נבחרי הציבור ועובדי הציבור.

בקשת המידע הוגשה על ידי הסטודנט עומר דמרי מהקליניקה לחופש המידע בבית הספר למשפטים במכללה למינהל. עו"ד אור סדן מהתנועה לחופש המידע ומנחה הקליניקה מסר: "נושא הקיימות עבר לקדמת סדר היום הציבורי בשנים האחרונות, ובהחלט ראוי שהתנהלותם ובחירותיהם של העובדות והעובדים בשירות הציבורי יתאמו את רוח התקופה, וכך גם את ההתחייבויות שישראל חתומה עליהן, וביניהן אמנת שינוי האקלים. המידע שהתקבל עתה, בצירוף מידע שהתקבל ופורסם גם כן בעבר באשר לרכבי חברי וחברות הכנסת, מראה כי בתחום בחירת כלי הרכב השינוי טרם נעשה. ניתן לקוות שבעתיד הנראה לעין נושא הקיימות יבוא לידי ביטוי גם בבחירות מעין אלו, וכי בחירה בכלי רכב מזהמים תוחלף באלטרנטיבות מזהמות פחות".

בואו לעיין במידע על כלי הרכב שבחרו לעצמם בכירי המשרד להגנת הסביבה והשרה גילה גמליאל

תשובת משרד התחבורה לבקשת המידע

תשובת משרד התחבורה

פירוט המכוניות של בכירי המשרד

דגמי המכוניות לבחירה

 

 

 

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️