דילוג לתוכן העמוד

התנועה לביהמ"ש העליון: להטיל הוצאות מרתיעות על רשויות שמסתירות מידע

בשנים האחרונות זה קורה יותר ויותר: רשויות מסרבות למסור מידע ומצפצפות על הוראות החוק. ואז אנחנו מגישים עתירה לבית המשפט – ולפתע פתאום המידע נמסר. אלא שעם הניצחון המשפטי מגיעה גם הפתעה לרעה – בתי המשפט פוסקים הוצאות מגוחכות – או לא פוסקים הוצאות כלל!
זה מה שקרה לנו לאחרונה בעתירה שהגשנו נגד משרד הבריאות, שסירב למסור לנו מידע על סקרי שביעות רצון שהוא עורך על תפקודו. אחרי חודשי המתנה ארוכים עתרנו לבית המשפט – ולפתע פתאום המידע נמסר. אבל בית המשפט החליט שלא לפסוק לטובתנו הוצאות בכלל. אז מה אם השקענו זמן וכסף כדי לרדוף אחרי מידע שהמשרד מחויב למסור על פי חוק. לכן החלטנו לערער לבית המשפט העליון כדי שיפסוק הלכה חדשה, שלפיה ההוצאות המשפטיות שיוטלו על מסתירי המידע – יהיו גבוהות ומרתיעות.

הסיפור העגום שלנו עם משרד הבריאות:

ביולי 2019 הגשנו בקשת מידע למשרד הבריאות. ביקשנו ממנו לפרסם סקר שביעות רצון משירותי המשרד שנערך בשנת 2018. המשרד סירב למסור לנו כי מדובר "במדיניות בשלבי עיצוב" (סעיף 9(ב)(2) לחוק חופש המידע) . עברה שנה ואנחנו פנינו שוב כדי לבקש את הסקר של שנת 2018 וגם את הסקר לשנת 2019. במשך ששה חודשים משרד הבריאות בכלל לא טרח להשיב. ואז כתב לנו שבגלל הקורונה הסקר לא הוצג למנכ"ל המשרד ולכן לא יימסר לנו. 

כתבנו למשרד שלפחות את הסקר מ-2018 אנחנו מניחים שכבר אפשר למסור לנו, או לפחות חלק מהמידע שביקשנו – כמו השאלון, מספר המשתתפים וכו'. אבל המשרד לא מסר שום דבר. 

הבנו את הגישה – וביוני 2021 עתרנו לבית המשפט המחוזי בירושלים. ואז – לפתע פתאום – בחלוף שלושה חודשים מהגשת העתירה משרד הבריאות העביר לנו את המידע. מאחר שהמידע נמסר – העתירה נמחקה. אנחנו פנינו לבקש הוצאות מבית המשפט על הטרלול הזה. אלא ששופטת המחוזי, תמר בר-אשר, החליטה לא לפסוק הוצאות, ואפילו לא טרחה לנמק את ההחלטה הזאת. 

איך לומר בשפה משפטית נקייה – אנחנו חושבים שהוא שגה. ולכן החלטנו לערער לבית המשפט העליון על ההחלטה הזאת. מבחינתנו זה תיק חשוב ועקרוני, ואנחנו פועלים כידו הארוכה של הציבור כדי שבית המשפט ישנה את ההחלטה ויפסוק  כי במקום בו השתנתה עמדת הרשות (במקום בו סירבה) ומידע נמסר, הרשות תשא בהוצאות המבקש ושההוצאות שיוטלו על הרשות יהיו מספיק גבוהות ומרתיעות.  

כרגע ההוצאות המגוחכות מרתיעות בעיקר את האזרחים מלבקש מידע – במקום את הרשויות שלא ממלאת את הוראות החוק. בדיוק הפוך מכוונת החוק. את המצב הזה – יכול לשנות פסק דין בעליון. הצטרפו למאבק ותמכו בנו.

*** על מנת להגיש ערעור יש להפקיד ערבון בגובה 15 אלף שקל ולשלם אגרה של 2,992 שקל (לא כולל שכר טרחת עורכי דין). אנחנו פועלים כידו הארוכה של הציבור. עזרו לנו לממן את ההליך בבג"ץ כדי שבמאבקים הבאים (שלכם ושלנו) ההוצאות שבית המשפט יפסוק למבקשי מידע יהיו הגיוניות.

הערעור שהגשנו לעליון

Appeal-on-expenses

 

החלטת השופטת תמר בן אשר

החלטת שופטת המחוזי

 

 

 

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️