דילוג לתוכן העמוד

תגובת האוצר לעתירת התנועה: פרסום הסיכומים התקציביים יפגע בתפקוד ויגרום לסכסוכים

הסתרת הסיכומים התקציביים מכוונת – כך מודה אגף התקציבים בתגובה לעתירה שהגישו התנועה לחופש המידע ושלמה טייטלבאום מ"כלכליסט". לטענת משרד האוצר חשיפת הסיכומים המלאים בין משרדי הממשלה לאוצר תפגע בתפקודו התקין ותגרום לסכסוכים.

חוק הסדרים הוא מסמך בהיקף של יותר מ־500 עמודים, חוברת עיקרי תקציב מחזיקות כ־300 עמודים, בנוסף יש ו־27 חוברות של הצעת תקציב לכל משרד ממשלתי. לחבר כנסת או לאזרח המבקש להבין את עיקרי התקציב אין באמת יכולת לעבד את המסמכים האלה ולחלץ מתוכם באופן בהיר ובזמן סביר נתונים מדויקים. הסיכומים התקציביים הם מסמכי העבודה האמיתיים של הממשלה – הם קצרים, עניינים וכוללים את עיקרי הצעת התקציב לכל משרד – אבל באוצר מסרבים לחשוף אותם. לכן עתרנו בינואר 2022 לבית המשפט, באמצעות עורכות הדין רחלי אדרי ויערה וינקלר-שליט.

לדברי מנכ"לית התנועה, רחלי אדרי, "המצב כיום הוא שישנו תקציב גלוי שאינו מייצג את מלוא הסיכומים, והדבר יוצר קשיים של ממש באופן הפיקוח של האגפים השונים על עבודת הממשלה ואגף תקציבים. כמו כן, הפיקוח הציבורי הוא חסר ופחות אפקטיבי כשהתמונה המוצגת לו היא חלקית. נוכח תגובת המדינה והתנגדות אגף תקציבים לפרסום סיכומי התקציב ובשים לב לכך שהעתירה הוגשה בתחילת השנה אחרי הליך מיצוי ארוך, יש לדון בה בדחיפות ולברר את הסוגיה המשפטית האם סיכומי התקציב הם בגדר טיוטה בלבד או הסכמים".

תגובת האוצר לעתירה

תגובת האוצר לעתירה

עתירת התנועה

העתירה שהגשנו