דילוג לתוכן העמוד

המשטרה מסרבת לחשוף את שמותיהם של אסירים נמלטים "כדי לא לפגוע בפרטיותם"

בישראל יש לא מעט אסירים שנמלטו מהכלא בעת חופשתם והם מסתובבים חופשיים ברחבי הארץ – אם לא נמלטו ממנה. חלק מהאסירים מסוכן לציבור. העיתון "מקור ראשון" פנה לשירות בתי הסוהר כדי לקבל לפי חוק חופש המידע את שמות האסירים שנמלטו, תמונותיהם, העבירה בה הורשעו ואת תאריך הבריחה. לאחר שניסה לחמוק ממענה לבקשה, הסכים השב"ס למסור נתונים כלליים על מספר האסירים הנמלטים, אך סירב למסור את שמותיהם ותמונותיהם. הנימוק שלו: "הגנה על פרטיות האסירים" – אותם אנשים שכבר הורשעו בעבירות, וששמם כבר פורסם בעבר.

בעקבות סירובם של המשטרה ושירות בתי הסוהר למסור את המידע, הצטרפה התנועה לחופש המידע למאבק, והגישה עתירה לבית המשפט, באמצעות עו"ד רז בן דור. אנו סבורים כי המידע על האסירים הנמלטים יאפשר לקיים דיון ציבורי על מחדלי הרשויות בנושא זה. פרסום שמות הנמלטים ותמונותיהם יסייע לציבור להתגונן מפני האסירים הנמלטים, ואף עשוי לסייע למשטרה לתפוס את האסירים, בעזרת דיווחי אזרחים על מיקומם.

השופט מודריק שדן בעתירת התנועה לחופש המידע לפרסם את שמות האסירים הנמלטים, לא השתכנע מטיעוני המשטרה. "ההסתמכות על פגיעה בפרטיות כאשר מדובר באסיר נמלט שבעצם הימלטותו ויתר בעליל על כל אינטרס של פרטיות לפרטי העבירה שביצע ולנסיבות ההימלטות שלו, נראית נימוק שבסיסו נתון בסימן שאלה וזה בלשון המעטה", אמר השופט בדיון שנערך בעתירה.

בכתבה שהכינה בנושא כתבת "מקור ראשון", יפעת ארליך, מעיד חיים פנחס, כיום חוקר פרטי ובעברו ראש מחלק בילוש ביחידה המרכזית בתל אביב, כי רבים מהעבריינים הנמלטים אינם בורחים לחו"ל, אלא מעדיפים להישאר בישראל. ידוע גם כי עבריינים אשר נמצאו אשמים ונכלאו, חוזרים לא פעם לבצע עבירות נוספות. דוגמה מצמררת לכך היא רצח השופט עדי אזר על ידי רפי נחמני, שנמלט בעת חופשה מהכלא. אנו סבורים כי אי-פרסום המידע והבאתו לידיעת הציבור, עלול להוביל להישנותם של מקרים כאלו.

בדיון שנערך היום (18 מרץ) באולמו של השופט ד"ר עודד מודריק (בית המשפט המנהלי בתל-אביב) הביע השופט פליאה על עמדת המדינה, וקבע כי "בסיסה המשפטי רעוע – וזה בלשון המעטה". המדינה סירבה למסור את המידע גם בעקבות הערת השופט וביקשה 30 יום נוספים לשקול את עמדתה.

לעתירה שהגישה התנועה

לכתב ההגנה של המדינה

לפרוטקול הדיון

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️