דילוג לתוכן העמוד

המאבק לפרסום הנחיות הפרקליטות – שלב הסיכומים

העתירה שלנו בעניין פרסום הנחיות מגיעה לקו הסיום – בזכותה לראשונה החלו להתפרסם הנחיות של יחידות שונות בפרקליטות לציבור. במשך שנים הפרקליטות ומשרד המשפטים הפרו את החוק בשיטתיות ולא טרחו לפרסם הנחיות שיש להן נגיעה ועניין לציבור, המבנות את שיקול הדעת של הפרקליטים המייצגים את המדינה בערכאות שונות (למעט הנחיות פרקליט המדינה שכן התפרסמו) –בעקבות עתירת התנועה, ההנחיות האלה סוף סוף מתפרסמות וזה היה מסע ארוך מאוד

הנחיות הפרקליטות הן מה שנקרא בשפה המשפטית "הבניית שיקול הדעת של הפרקליטים". הן למעשה הוראות ההפעלה שעל פיהן מתנהלים יותר מאלף הפרקליטים של הפרקליטות בתחום האזרחי, הפלילי והמנהלי. במה עוסקות ההנחיות האלה? למשל, מה מותר ומה אסור למדובב במסגרת בחקירה סמויה, מתי מחליטים לסגור תיק בשל היעדר עניין לציבור, מתי להגיש כתב אישום נגד מי שיש נגדו חוות דעת פסיכיאטרית, ואפילו מתי המדינה נכון שתעמוד על הוצאות לזכותה וכו' וכו'.

בעקבות העתירה שהגשנו באפריל 2020 (בעקבות בקשה שהוגשה בנובמבר 2018) הפרקליטות הודתה בבית המשפט שיש המון הנחיות שהיא לא מפרסמת לציבור. כמה? בהתחלה היא אמרה שהיא לא יודעת, אבל כרגע המספר עומד על 326 הנחיות כשמתוכן תוקפו ופורסמו (קישור) קרוב ל-70 הנחיות ומלאכת התיקוף לא הגיעה לסיומה ולשיטתם הפרקליטות גם תמשך עוד זמן רב.

הפרקליטות בהתחלה ביקשה מבית המשפט למחוק את העתירה, והשופט רם וינוגרד לא השתכנע מטיעוני הפרקליטות והורה לה לחזור לדיון עם מיפוי ותשובות – כמה הנחיות לא מתפרסמות לציבור. כעבור שלושה חודשים הודיעה הפרקליטות שיש כ-326 הנחיות כאלה, ושיקח להם זמן, הרבה מאוד זמן לפרסם ומאז הם מתקפים, מבטלים, וכותבים מחדש הנחיות ומפרסמים הנחיות לציבור, כעת הם מקפידים פי כמה מה כתוב בכל הנחיה ובודקים את המדיניות והמשמעות כי כעת היא גלויה.

זו רעידת אדמה של ממש בעבודת הפרקליטות שתי השורות האלו מהשלמת הטיעון שהגישה המדינה מספר את הסיפור כולו, הנחיית מדובבים תוקפה ופורסמה מחדש, ההנחיה הקודמת בוטלה ואיננה בתוקף.

השלמת טיעון מטעם העותרים

השלמת טיעון מטעם העותרים

השלמת טיעון מטעם המשיבים
השלמת טיעון מטעם המשיבים

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️