דילוג לתוכן העמוד

המאבק לפרסום תמלילי ישיבות הממשלה בקורונה – צפו בדיון בבג"ץ

בדיון שנערך בבג"ץ ושודר בשידור חי, המדינה המשיכה להתעקש להסתיר את דיוני הקורונה. בעתירה שהגשנו לבג"ץ הראנו שחוק יסוד הממשלה קובע שלא הכל סודי. כשהממשלה דנה בנושאי חוץ וביטחון אז כן – הכל סודי. אבל כשהיא דנה בנושאים אחרים, אזרחיים במובהק, כמו מגפת הקורונה – החוק מחייב את המדינה להפעיל שיקול דעת, ולא להגיד שזה סודי וזהו. וזו הנקודה שבה הטיעון של המדינה לא כל כך מחזיק.
גם השופטים מבינים את זה. הם כבר הוציאו למדינה צו על תנאי שהורה לה לנמק את התנגדתה לפרסום התמלילים. אבל המדינה התעקשה על העמדה שהכל סודי. אז מה עושים? היו רגעים בדיון אתמול, שנראה שהשופטים יוצאים מגדרם כדי לעזור למדינה למצוא את הדרך ולעשות את הלוליינות המשפטית הנדרשת שתאפשר להמשיך להסתיר את כל דיוני הממשלה.
כבר בתחילת הדיון, השופט עמית אמר לנציג המדינה – "הפרשנות שלכם נטו היא קצת מוקשית", כלומר, מוטעית, והציע לעזור "לחדד את הפרשנות" של המדינה. נציג המדינה נראה מופתע.
– "אדוני בוודאי לא מתנגד לפרשנות הזאת?!", עכשיו היה תורו של השופט עמית להיראות מופתע.
– "חד וחלק לא מתנגד, כבודו", התעשת נציג המדינה והמשיך לטעון על פי הקו שסימן השופט עמית.
פתאום התפרץ לדיון השופט פוגלמן: "לפני שתי דקות אדוני טוען הפוך", אמר לנציג המדינה.
– "זה בגלל שהרמתי לו להנחתה", אמר לו השופט עמית.
רגע מוזר..
בהמשך הדיון הנשיאה חיות – הציגה את הקושי הפרשני מנקודת מבטה – אם כוונת המחוקק היתה שכל הדיונים יהיה סודיים, מדוע יש בחוק התייחסות ספציפית לחיסיון על דיונים בנושאי חוץ וביטחון. חיות חזרה על עמדתה שלא הכל יכול להיות סודי. אבל גם הצביעה על הקושי שב"אלמנט ההסתמכות", כלומר שרי הממשלה דיברו בישיבות בידיעה שדבריהם לא יתפרסמו. ולכן יש קושי בפרסום בדיעבד.
נציגת התנועה בדיון, עו"ד יערה וינקלר-שליט הזכירה לבית המשפט את המציאות עצמה – שרים בממשלה הדליפו במרץ את תוכן הדיונים, לעיתים בעודם מתקיימים. שרי הממשלה גם ידעו שהדיונים יחשפו בחלוף 30 שנה, וגם העתירה שלנו לחשיפת הדיונים כבר הוגשה.
האם חיות השתכנעה? לא בטוח.
בנקודה הזאת בערך הדיון הסתיים. עכשיו נמתין לפסק הדין.
ידענו שזה יהיה מאבק משפטי קשה וארוך, ואנחנו לא יודעים לנבא כיצד הוא יסתיים. אבל ברגעים שהפסימיות משתלטת עלינו, אנחנו מזכירים לעצמנו שלפעמים בחיים יש מצבים שבהם המציאות מקדימה את הדימיון. לפני שנתיים גם לא דמיינו שדיונים בבית המשפט העליון יועברו בשידור חי והנה זה קרה. אז מי יודע, אולי גם התמלילים של ישיבות הממשלה יחשפו יום בהיר אחד – ולא בעוד 30 שנה.

>>> לעתירה שהגשנו ולהליך מראשיתו

שידור הדיון בבג"ץ – עתירת התנועה לחופש המידע ואח' לחשיפת החומרים בניהול משבר הקורונה

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️