דילוג לתוכן העמוד

הצנזורה עדיין מצנזרת – אבל הרבה פחות ב-2021

כל המידע שקיבלנו מהצנזורה

לכתבה של חגי מטר ב"שיחה מקומית"

ב-2021 הצנזורה הצבאית מנעה את פרסומן של 129 כתבות בכלי התקשורת, והתערבה בתוכנן של עוד 1,313 כתבות. כך לפי נתונים שמסרה הצנזורה לבקשת "שיחה מקומית" והתנועה לחופש המידע. זו השנה השלישית ברצף שבה ניתן לראות ירידה בהיקף פעילות הצנזורה הצבאית, הנמצאת בשפל של 11 שנה – התקופה שעליה יש בידינו נתונים.

הירידה הזו מעניינת במיוחד, לאור העובדה שהשנה החולפת היתה יחסית טעונה מקודמותיה בפעילות צבאית, בשל גל האלימות והלחימה בעזה במאי. זה התבטא, בין השאר, בעלייה במספר הכתבות שמערכות התקשורת הגישו לבדיקת הצנזורה: 7,413, גידול של כ-16% בהשוואה ל-6,421 ידיעות שהוגשו לעיון הצנזורה בשנה שלפני כן.

גם שיעור הכתבות שצונזרו לחלוטין נמצא בירידה יחסית, והגיע לשפל של 1.74% מכלל הכתבות שהוגשו לבדיקה. עם זאת, מספר הכתבות שפרסומן נאסר עלה במקצת משנה שעברה.

בצנזורה הצבאית סיפקו השנה פילוח ספציפי לפעילותם במאי: מתוך כלל ההגשות לצנזורה בשנה שעברה, 940 כתבות הוגשו במאי, מהן 242 צונזרו חלקית ו-34 נפסלו במלואן. לטענת הצנזורה, שהועברה אלינו באמצעות תא חוק חופש המידע בדובר צה"ל, "חלק ניכר מהידיעות שנאסרו לפרסום במהלך המבצע, הותרו לפרסום לאחריו. זאת, משעה שהטעמים לפסילה פגו".

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️