דילוג לתוכן העמוד

סאגת המיצ"ב נמשכת: משרד החינוך החליט להפסיק לפרסם את תוצאות מבחני המיצ"ב. מה הלאה?

מנכ"לית התנועה, עו"ד רחלי אדרי, כותבת על מאבק התנועה לפרסום בחינות המיצ"ב – ועל החלטת משרד החינוך להמשיך להסתיר אותן:

נתחיל מזה שאני מאמינה במבחני מדידה, אני יודעת שיש הורים ואנשי חינוך שמתנגדים למבחן עצמו, אני לא נמצאת שם וזו נקודה חשובה בשביל להבין את השרשור וגם את העמדה שמבקשת את המידע הזה.
מה זה בכלל מבחני מיצ"ב ולמה הם כל כך חשובים?

מיצ"ב – מדדי יעילות וצמיחה בית ספרית היא מערכת של מבחני הערכה הבוחנים את הישגי התלמידים בשפת אם, מדעים ומתמטיקה ואת האקלים הבית ספרי (איך מרגיש התלמיד).

על קיום המבחנים אחראית ראמ"ה (רשות ארצית למדידה והערכה), יחידת סמך עצמאית הנמצאת תחת שר החינוך. מבחני המיצ"ב בוחנים את תפקודם של בתי הספר ומטרתם לתת דין וחשבון לרשויות ולציבור על הישגיהם ופעילותם.

בשנת 2019, לפני הקורונה, התחוללה סערה ציבורית סביב השהייתם של מבחני המיצ"ב, עקב אירוע העתקה שהקשה על ראמ"ה לתקף את הנתונים. מנכ"ל משרד החינוך דאז שמואל אבואב הקים צוות מקצועי שבחן  את נושא המבחנים והפרסום. הוועדה של אבואב היתה השלישית במספר שעסקה בנושא הזה. לפניה הייתה ועדת בלר (מנכ"לית ראמה דאז) שמסרה המלצותיה ב-2008 בעקבות עתירת התנועה לקבל את הנתונים, והיא התנגדה לפרסום. ב-2015 הוקמה ועדה נוספת ע"י השר פירון שהשהה את המבחנים, הקים ועדה, וביקש להנהיג למידה משמעותית וחוויתית, בשונה מקודמו, גדעון סער.

בינתיים, פירון הלך ולמשרד הגיע השר נפתלי בנט שהחזיר את מבחני המיצ"ב שקיבלו מקום של כבוד ביעדי משרד החינוך. בשנת 2018  נראה שיעור חריג של תלמידים עם צרכים מיוחדים במתמטיקה ואנגלית כיתות ה' והדבר הביא לפגיעה משמעותית באיכות הסטטיסטית של הנתונים והוחלט שלא לדווח עליהם. יתר הנתונים הוצגו ותוקפו, אך במקביל הופיע פרסומים על רמאויות והטיית תוצאות על ידי מנהלים.

ואז הגיעה יפה בן דוד ותקפה את משרד החינוך שמכפיש את המנהלים, בן דוד דרשה התנצלות, מהר מאוד הדבר הוביל לסכסוך עבודה ולדרישה לבטל את בחינות המיצ"ב. לטענת בן דוד, מבחני המיצ"ב כשלו.

במסגרת ההליך טענה הסתדרות המורים כי המיצ"ב הוא המצאה ייחודית לישראל ולא קיים מקבילה שלו באף מדינה. טענה לא נכונה שמנכ"לית ראמ"ה הכחישה.

בכל אופן, בתום הדיון בבית הדין הודיעו על הקמת ועדה נוספת היא ועדת אבואב ואני אפילו לקחתי חלק מהדיונים שלה. באוקטובר 2019 הוצע מודל חדש הקובע שתהיה הערכה חיצונית, אך יופחתו מבחני המפמ"ר ומבחני רשותיים, והוחלט כי לא יפורסמו באופן פומבי תוצאות המבחנים בחלוקה לבתי ספר ונחזור לפרסום הקודם הארצי. עכשיו ככה זה נראה בעולם:

כלומר במדינות רבות מתקיימים מבחני הערכה והדבר לא ייחודי לנו (בשונה ממה שאמרה בן דוד), וברוב המדינות הם גם מתפרסמים ברמה בית ספרית. באירלנד למשל איפה שלא מתפרסמים ברמה הבית ספרית, אז מתפרסמים דו"חות פיקוח מפורטים פי כמה ומבחני הערכה נעשים שם באופן לא מחייב

נחזור אלינו – במרץ 20 הגיעה הקורונה ושוב הושהו המבחנים עד לשנת הלימודים תשפ"ב. ב-2021 נערכה המדידה הראשונה אחרי הקורונה במתכונת חיצונית וחלקית ולפי המודל של אבאוב. הציונים לא פורסמו בחלוקה בית ספרית ופרסום הדו"ח הנ"ל בשפה העברית והאקלים הבית ספרי.

עכשיו הגענו לקו הסיום, בשבוע שעבר התקיים בראמ"ה דיון על פרסום הנתונים – כיצד נכון לנהל את הליך הפרסום לצורך שיח חיובי וכיצד נכון לפרסם את הנתונים מבלי לגרום עוול לבתי הספר. שאלה חשובה. בדיון לקחו חלק נציגי משרד החינוך, מנהלים וכמובן ההסתדרות, שמתנגדת באופן נחרץ לפרסום, נציגת המנהלים אפילו איימה בהשבת סכסוך העבודה אם יושב הפרסום. עמדתי לעניין הפרסום ברורה, כמו שפסק הדין בעניין ברור, אך במהלך אותו דיון הבנתי שהקושי בפרסום נובע גם מאופי המבחן והעובדה שמבחינת המנהלים המבחן של ראמ"ה לא אקטואלי ובעוד משרד החינוך מציב להם יעדים מסוימים המבחן מודד דברים אחרים ויש לתקף ולעדכן את המבחן וזו אחריותה של ראמ"ה. העמדות שמתנגדות לכל פרסום אלו עמדות שהאוזניים שלי באמת לא מסוגלת לשאת, ולכן גם השרשור הזה לא ידון בהן כי הן לא רלוונטיות. במקום בו פרסמת אי אפשר ללכת אחורה, וזו המסקנה שלי וגם הטעות הקטלנית שעשה משרד החינוך.

עם הפסקת הפרסום והשהייתו, למעשה משנת 2018 אין פרסום עקבי של נתונים ברמה הבית ספרית (בשונה מהנהוג העולם). והדבר מותיר אותנו עם פחות פיקוח, פחות בקרה ופחות מחויבות להישגים ושיפור. בהיעדר מדידה – אין מידע.

ובעוד מדינות העולם משכללות את המדידה לרמת התלמיד ואף מעגנות את חובת המדידה בחקיקה, אנחנו נמצאים בריק פיקוחי שאינו מבוסס מידע ואינו מבוסס נתונים על איכות ההוראה בישראל ועל הגורמים האחראים על החינוך.

דו"ח של מרכז המחקר של הכנסת

MEISAV-Report
עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️