דילוג לתוכן העמוד

עיריית ת"א: לא נפרסם את תקציב 2011 בפורמט המאפשר עיבוד נתונים

"בהיעדר חובה חוקית לפרסם את המידע באופן המבוקש, אין בכוונת העירייה לפרסם את הצעת התקציב לשנת 2011 ו/או את התקציב עצמו בקובץ ממוחשב מן הסוג המבוקש על ידי העותרים" – כך הודיעה עיריית תל אביב לבית המשפט במסגרת הדיון בעתירת התנועה לחופש המידע וסיעת "עיר לכולנו". העותרות – באמצעות עו"ד בעז בן צור – מבקשות מבית המשפט להורות לעירייה לפרסם את תקציבה בפורמט דיגיטלי דוגמאת אקסל, המאפשר קריאה ועיבוד נתונים.

בדיון שנערך בבית המנהלי בתל אביב לפני כחודש אמר השופט עודד מודריק כי "עירייה נאורה צריכה לפרסם את תקציבה בצורה נגישה", והורה לעירייה להשיב בתוך 30 יום אם תפרסם את תקציבה הבא בפורמט המאפשר עיבוד נתונים. ואולם העירייה הודיעה שהיא מסרבת. בהודעתה לבית המשפט כתבה העירייה כי היא מתכוונת לאפשר הגשת שאילתות לאיתור מידע בתקציב 2011.

למרות ההתקדמות המסוימת שיש בהודעת העירייה, העותרים מתכוונים להמשיך להיאבק על פרסום התקציב ומסד הנתונים שבבסיסו, בבית המשפט. "המערכת שמציעה העירייה", אומר מנכ"ל התנועה לחופש המידע רועי פלד, "תאפשר להם לקבוע אילו דו"חות האזרח יכול לקבל, מה הוא יכול לשאול ואיך הוא ייראה הנתונים. הויכוח העקרוני נותר בעינו –  האם האזרח יוכל לגשת למידע ולעבד אותו כרצונו, או שהוא יצטרך לחיות מפי היד של העירייה שתאכיל אותו במידע כרצונה. זה הויכוח המהותי ואנחנו מתעקשים על כך שזכותו של האזרח לגשת לבסיס המידע".

לדברי פלד, טענה העירייה "שאין חובה חוקית" החלה עליה היא המקוממת ביותר. "מאז שנות השבעים המשפט המנהלי לא מאפשר לרשויות לטעון טענות כמו 'לא בא לי'  למסור מידע. די להזכיר את הציטוט מפסק הדין שפירא נ' לשכת עורכי הדין: 'הטענה כי באין חובה חוקית לגלות, רשאי אני לכסות ולא לגלות – יכול ותישמע מפי אדם או תאגיד פרטי … אבל אין היא נשמעת מפי רשות הממלאת תפקיד על-פי דין. לא הרי רשות היחיד כהרי רשות הציבור, שזו בתוך שלה היא עושה, ברצותה מעניקה וברצותה מסרבת, ואילו זו כל כולה לא נוצרה כי אם לשרת את הכלל, ומשלה אין לה ולא כלום'. כך בפסק דין מ-1970, עשרים שנה לפני שנחקק חוק חופש המידע".

לעתירת התנועה לחופש המידע וסיעת עיר לכולנו

הודעת עיריית תל אביב לבית המשפט

לידיעה קודמת בעניין

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️