דילוג לתוכן העמוד

בעקבות הלחץ הציבורי – הממשלה נסוגה מכוונתה לתת לעצמה פטור מחוק חופש המידע במלחמה

בחסות המלחמה החליטה הממשלה שזה הזמן להקפיא את חוק חופש המידע ולתת לעצמה פטור ממסירת מידע לציבור – עד ינואר או פברואר 2024 (ואחר כך נראה). בעקבות פניית התנועה לחופש המידע ביחד עם ארגוני שקיפות ומחאה ציבורית שהתעוררה – נסוג משרד המשפטים מכוונתו. בעקבות הלחץ הציבורי הוכנסה לתזכיר החוק הוראה ייחודית שתאפשר להאריך בחודש את מועד התשובה לכל בקשות המידע שהיו פתוחות ביום המתקפה ב-7 באוקטובר.

הכל התחיל בתזכיר לחוק שהגיש משרד המשפטים ב-25 באוקטובר 2023. בתזכיר נכתב כי "לא ניתן לקיים שגרת עבודה רגילה". לציבור ניתנו 48 שעות להגיב לתזכיר החוק שהנוסח שלו היה הקיצוני ביותר שאנחנו זוכרים. גם בצוק איתן וגם בימי הקורונה לא דרשה לעצמה הממשלה פטור גורף ממסירת מידע (פטור שכולל למשל את משרד המורשת והמשרד להגנת הסביבה שלא בדיוק שותפים ללחימה).

ביחד עם ארגוני שקיפות כתבנו בזריזות הערות לתזכיר – ואז הדברים החלו לסטות מהמסלול המתוכנן. ציוץ שצייצנו בטוויטר על התזכיר הפך לוויראלי והגיע לכ-280 אלף אנשים. קמפיין ההמונים החל. בקבוצות הווטסאפ הופצה קריאה (תודה, תומר אביטל) לציבור להיכנס לאתר התזכירים של משרד המשפטים ולהגיש הסתייגויות לחוק. יותר מ-3,000 הסתייגויות הוגשו – עד שהאתר קרס. למחרת, ביום שישי, משרד המשפטים החל לגלות סימני היסוס. בהודעה שהוציא המשרד נאמרי כי "במסגרת הליך החקיקה ייקבע הסדר אשר יבטיח הגנה על הזכות לחופש המידע, תוך התחשבות בצורכי השעה", ובוועדת השרים לחקיקה העניין לא עלה.

כעת הוציא המשרד את ההודעה הבאה:

טיוטת חוק הארכת מועדים

טיוטת חוק הארכה ודחיית מועדים

 

 

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️