דילוג לתוכן העמוד

מחדל איסוף העדויות והראיות מהטבח ב-7 באוקטובר

גופות שנקברות ללא תיעוד, סרטונים ברשת שנמחקים והגופים שאמורים לגבות את עדויות הניצולים ופועלים ללא תיאום – העיתונאי רונן ברגמן כותב ב"ידיעות אחרונות" על הכשלים בתיעוד הטבח ב-7 באוקטובר שבגללם יהיה קשה להשלים את הפרטים בתמונה הגדולה. התנועה לחופש המידע דורשת למנות פרויקטור מיוחד לאיסוף המידע.

ב-12 בנובמבר 2023 פנתה התנועה לחופש המידע ביחד עם גנז המדינה לשעבר ד"ר יעקב לזוביק במכתב למנכ"ל משרד ראש הממשלה. זאת לאחר שעדיין לא מונה אף גורם מתכלל שאוסף את המידע באופן מסודר ומדוקדק. מערך גביית העדויות מחולק בין כמה גופים שונים, וכך גם מספר מאגרי המידע שהתוכן המצוי בהם ברובו סודי ואינו נגיש כלל בעת הזו. אפשר להניח שבעתיד הלא רחוק חוקרים, יוצרים וכן הציבור הרחב יבקשו נגישות למידע. אנו סבורים, כי בשעה הזו, שהיא מהקשות והנוראיות שידעה ישראל קיים צורך של ממש בשילוב כוחות וריכוז מאמצים מצד גורמי המקצוע הבכירים בממשלה לטובת עבודה מסודרת כזו הצופה פני עתיד, ועל כן אנו מבקשים למנות פרויקטור שתפקידו לנהל את המידע והידע הרב שנצבר בעת הזו לטובת הדורות הבאים והיסטוריה של עם ישראל.

אנו סבורים שיש להטיל את מלאכת איסוף המידע על גנזת המדינה, שמראש כל פועלה על פי חוק, בחירום ובשגרה מכוון לאיסוף מידע, שמירתו, סידורו ובעתיד הרחוק גם העמדתו לעיון הציבור. אנו נשמח לסייע ולייעץ בכל עניין ושאלה מניסיוננו בהבניית תפיסת איסוף המידע והידע שנצבר, ונשמח לחבר בין המגזרים השונים למען הצלחת המשימה.

 

מתוך הכתבה של רונן ברגמן:

הראיות והעדויות על אודות האירוע הכי חשוב שהתרחש כאן לפחות מאז מלחמת יום הכיפורים לא נשמרות, לא משומרות, לא נחקרות כמקשה אחת – ובהתאם לכך לא מניבות מסקנות, לא מבססות כתבי אישום בינלאומיים ולא משתלבות במערכה התקשורתית שמטרתה להשאיר את הזוועות הנאציות הללו בקדמת סדר היום העולמי.
מדינת ישראל הייתה יכולה להפוך מחקר מסודר ועתיר עדויות שכזה לקלף המדיני והבינלאומי המוביל שלה, ואולי בסיועו הייתה מצליחה לשנות באופן דרמטי את היחס של העולם – או לפחות חלקים ממנו – לפעילות בעזה. היא הייתה יכולה, אבל היא לא. ככה זה כשראש הממשלה ממנה דובר לתקשורת הבינלאומית רק 16 יום אחרי פרוץ המלחמה, והתפקיד החשוב הזה הופך בחלק מהזמן למטלה צדדית, על הדרך, של היועץ המדיני. בנימין נתניהו עצמו, המסביר הלאומי, שמצא תמיד זמן להתראיין לתקשורת בעולם, חדל מהופעותיו שם דווקא בעת שהן כל כך חשובות.

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️