דילוג לתוכן העמוד

בית המשפט למשרד הבריאות: הדברה היא רעל – השקיפות של המידע חשובה כמו ביטחון המדינה

ישראל היא שיאנית בשימוש בחומרי הדברה בפירות ובירקות (כך קבע מבקר המדינה), אבל משרד הבריאות מתעקש להסתיר את המידע הכה בסיסי הזה מהציבור. עתרנו לבית המשפט כדי לאלץ את המשרד לפרסם את שמות החקלאים והמשווקים שבתוצרתם נמצאו חומרי הדברה בכמות חריגה, וכיצד המשרד טיפל בחריגות.

המשרד דוגם ובודק חריגות בחומרי הדברה – אבל מפרסם רק סטטיסטיקה כללית על התוצאות – למשל שב-63% מהדגימות שנערכו לנענע נמצאו חריגות בחומרי ההדברה, ב-56% מהפטרוזיליה נמצאו חריגות, וב-33% מעגבניות השרי. אבל מי המגדלים והמשווקים שהתוצרת שלהם מפוצצת בחומרי הדברה? את זה המשרד לא מגלה.

במשך תשעה חודשים המשרד צפצף על החוק ולא השיב לבקשת המידע שלנו, ואז טען שהפקת המידע תדרוש "הקצאת משאבים לא סבירה" כי מדובר באיסוף נתונים מהמחוזות שיסתכם בכ-750 שעות עבודה.

לא סביר שמי שעבר על החוק, ולא טרח אפילו להתייחס לבקשת המידע שהגשנו במשך יותר מ-120 ימים, יקבל גם פרס על חוסר היעילות שלו וימשיך להסתיר מידע מהציבור. לכן עתרנו לבית המשפט, באמצעות עו"ד עמית דויטשר.

בחלק הלא פורמלי בדיון המקדמי בבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים, אמר השופט יורם נועם, ש"השקיפות פה מאוד חשובה. הדברה היא רעל וחשוב שהציבור ידע ממי להיזהר, מבחינתי בריאות חשובה לא פחות מביטחון המדינה".

עו"ד שני ינאי שייצגה את המשרד, אמרה כי "אנחנו כולנו מבינים שיש אינטרס ציבורי בפרסום המידע", אבל התעקשה שהמשרד עמוס במיוחד במלחמה ושאיסוף המידע מהמחוזות כרוך בעבודה רבה. טענה נוספת שלה השאירה אותנו פעורי פה. לדבריה, פרסום תוצאות בדיקות ההדברה יפגע בחקלאים במשווקים שבתוצרתם נמצאה כמות חריגה כי היא תביא לפגיעה לא הוגנת בתחרות. "לצורך העניין אם בדקתי עכשיו רק את רמי לוי ולא את שופרסל, או שהמתודה של הבדיקה שלי לא היתה מספיק איכותית".

נימוקים שרק מחזקים את העמדה שלנו – שחובה שהנתונים יהיו גלויים לציבור. אנחנו רוצים לדעת מי חרג, וכיצד משרד הבריאות מטפל בחריגות האלה. מהי האכיפה המנהלית על ההפרות, נגד כמה מהן נפתחה חקירה, האם המשרד הטיל קנס או עיצום כלשהו על המפרים. לבקשת בית המשפט הסכמנו לצמצם את בקשת המידע רק לבדיקות שנערכו בשנת 2023 (ולא מ-2021 כפי שביקשנו בבקשה המקורית) – אלה שהמשרד המשיך להתעקש שאין לו אפשרות למסור את המידע, לטענתו הוא עדיין מסכם את הנתונים של שנת 2022!

בסיום הדיון הורה השופט למשרד הבריאות להגיש כתב תשובה.

פרוטוקול הדיון

פרוטוקול הדיון

 

 

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️