דילוג לתוכן העמוד

בזכות התנועה: בקשת המידע שהפכה לחוק – מיליוני שקלים יוחזרו לתושבים

חדשות משמחות: מאות מיליוני שקלים מגביית יתר של ארנונה יוחזרו לציבור, בזכות בקשת מידע של התנועה, שהתגלגלה להצעת חוק של חברי הכנסת מלול ומישרקי מש"ס. השבוע הצעת החוק עברה בכנסת.

שנתיים אחורה: שנת 2022 הגשנו כמה בקשות מידע לרשויות מקומיות שחשפו נתון מדהים – בקופות העיריות שוכבים מיליונים ששייכים לתושבים. נכון לאותה שנה הצטברו בעיריית תל אביב עודפי גביית ארנונה בסך 130 מיליון שקל, בעיריית ירושלים – 113 מיליון, בחיפה – 60 מיליון, בראשון לציון – 16 מיליון, ובבאר שבע – 6.7 מיליון שקל. כסף גדול.

העיריות לא חשבו להחזיר את הכסף הזה, והן גם לא היו מחויבות לעשות את זה ביוזמתן, ואפילו לא לדווח לתושבים על הכספים המגיעים להם.

השבוע שינינו את הכללים – החוק החדש מחייב אותן להחזיר את גביית היתר – בתוך 30 ימים.

את הצעת החוק יזמו חברי הכנסת ארז מלול ויונתן מישרקי מש"ס. השלטון המקומי התנגדו לחוק בטענה כי פרק הזמן הנדרש להשבה – 30 יום – קצר מדי. הם טענו כי הוא יטיל עליהם עומס בלתי הגיוני (להחזיר כסף לתושבים!), ויחייב עוד כוח אדם ושעות עבודה.

הטענה נדחתה בדיון בוועדת הפנים בכנסת, ובמקומה נקבע כי רק אם הרשות ביקשה פרטים מדויקים להשבת הסכום אך לא קיבלה אותם – היא לא תחויב להשיב את הסכום בעצמה.

את התנועה ייצגו בדיונים אורי סולד ועו"ד דן רוזנטל שעמדו על המשמר ודאגו שהשקיפות תישמר וגביית היתר תוחזר לציבור.

החוק ברשומות
החוק ברשומות

 

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️