דילוג לתוכן העמוד

משרד הבריאות מסרב לפרסם את שמות המסעדות שכשלו בבדיקות התברואה – "מדובר בבקשה מוגזמת וגורפת"

failבקשת התנועה לחופש מידע לחשוף את שמות בתי העסק שכשלו במבחני תברואה "מוגזמת וגורפת", וכרוכה בהשקעת משאבים בלתי סבירה – כך טוען משרד הבריאות בכתב תשובה שהגיש לבית המשפט המינהלי בירושלים. ואולם, בכתב התשובה שהוגש לבית המשפט באיחור ניכר – לא טורח המשרד לנמק את טענתו ולגבותה במספרים. יש לציין, כי עד כה נימק משרד הבריאות את סירובו למסור את הנתונים בכך שפרסום המידע יפגע במוניטין של בתי העסק.

"משרד הבריאות מפר את חובתו לספק מידע לציבור בעניינים הנוגעים לבריאותו" – כך טוענים התנועה לחופש המידע וארגון אמון הציבור בעתירה שהגישו במארס 2008. העותרים מבקשים מבית המשפט להורות למשרד הבריאות ולממונה על חופש המידע במשרד, לחשוף את תוצאות מבחני התברואה שעורך המשרד בחנויות מכולת, סופרמרקטים ומסעדות, מתחילת שנת 2003.

בעתירה, שהוגשה לבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים בידי עורכי הדין בעז בן צור ורז בן-דור, נטען כי למרות פניות חוזרות ונשנות, סירב משרד הבריאות להעביר מידע המפרט את שמות בתי העסק העוברים על דרישות החוק בענייני תברואה ומסכנים לכאורה את בריאות הציבור.

העותרים טוענים כי "אי מסירת המידע מהווה דפוס התנהלות חמור של משרד הבריאות, המפר את חובתו לספק מידע לציבור בעניינים החיוניים לבריאות הציבור, ובכך מקטין את האפשרות של הציבור לערוך בחירה מושכלת בין עסקים על בסיס מידע אמין". העתירה מדגישה כי סירוב משרד הבריאות למסור את המידע אינו עולה בקנה אחד עם הוראות חוק חופש המידע ועקרונותיו, אינו מתיישב עם עקרונות השקיפות ומשקף מחדל חמור בפעילות האכיפה של המשרד.

העותרים טוענים כי "בשנים האחרונות נחשפו אזרחי מדינת ישראל למספר תחקירים בנושא תברואה במקומות המוכרים מזון. חולדות בבית קפה, חתולים בסופרמרקט, תאריכי שיווק דגים שזויפו, אי שמירה על נהלי קירור ואחסון מוצרים ועוד". בעתירה נטען כי פגיעה ברמה התברואתית של בית עסק המשווק מזון יכולה להיגרם, בין היתר, מאי-הקפדה על טריות המוצרים, על נהלי אחסון המזון, על הוראות בדבר הטיפול הראוי במזון באופן שימנע את קלקולו, ניקיון בית העסק או ההיגיינה של העובדים; וכן מקיומם של מזיקים כגון תיקנים, עכברים ועכברושים.

"אחת התוצאות של מצב תברואתי ירוד בבית עסק המשווק מזון לציבור", טוענים העותרים, "היא התפתחותם של חיידקים מזנים שונים, העלולים לגרום למחלות קשות; הפלות בקרב נשים הרות; ובמקרים קיצוניים גם למוות".

העותרים מדגישים כי פרסום יזום של תוצאות מבדקי תברואה מהווה נדבך מרכזי בפעילות האכיפה של רשויות מזון בעולם, המבינות כי עצם הפרסום מגביר את מרכיב ההרתעה, לאור החשש של עסקים מפרסום מידע שלילי אודותיהם.

"אי פרסום המידע עלול לפגוע בבריאותו של ציבור צרכנים רחב, פגיעה שמשרד הבריאות יכול וחייב למנוע בנקל על ידי פרסום המידע. בנסיבות אלו, אי פרסום המידע מהווה הפרה של חובת הנאמנות של משרד הבריאות כלפי הציבור", נכתב בעתירה.

הודעה על סגירת מסעדה בפלורידה, ארה"ב בשל ליקויי תברואה
הודעה על סגירת מסעדה בארה

הודעה על סגירת מסעדה באורגון, ארה"ב בשל ליקויי תברואה
closed.gif

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️