דילוג לתוכן העמוד

משרד הבריאות יפרסם לראשונה בדיקות תברואה במסעדות שבהן נמצאו ליקויים

שופט בית המשפט המנהלי בירושלים, יהונתן עדיאל, הורה למשרד הבריאות לפרסם בדיקות תברואה במסעדות באזור תל אביב בהן נמצאו ליקויים תברואתיים. כך נקבע בפשרה שהושגה בין העותרות, התנועה לחופש המידע וארגון אמון הציבור, לבין משרד הבריאות. במסגרת הפשרה ייאלץ המשרד למסור לעותרות כ-600 בדיקות תברואה שנערכו בחודשים האחרונים במסעדות ובעסקי מזון אחרים באזור תל אביב.

בעתירה, שהוגשה במרץ לבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים, באמצעות עורכי הדין בעז בן צור ורז בן-דור, נטען כי למרות פניות חוזרות ונשנות, סירב משרד הבריאות להעביר מידע המפרט את שמות בתי העסק העוברים על דרישות החוק בענייני תברואה ומסכנים לכאורה את בריאות הציבור.

לטענת העותרים "אי מסירת המידע מהווה דפוס התנהלות חמור של משרד הבריאות, המפר את חובתו לספק מידע לציבור בעניינים החיוניים לבריאות הציבור, ובכך מקטין את האפשרות של הציבור לערוך בחירה מושכלת בין עסקים על בסיס מידע אמין". העתירה מדגישה כי סירוב משרד הבריאות למסור את המידע אינו עולה בקנה אחד עם הוראות חוק חופש המידע ועקרונותיו, אינו מתיישב עם עקרונות השקיפות ומשקף מחדל חמור בפעילות האכיפה של המשרד.

משרד הבריאות שהתנגד לפרסום בדיקות התברואה טען כי הבקשה "מוגזמת וגורפת", ושאין באפשרותו למסור את המידע המבוקש שכן ארגונו מצריך הקצאת משאבים בלתי סבירה.

השופט עדיאל הורה לצדדים להגיע לפשרה שתכלול מסירת מידע, לאור העניין הציבורי במידע וכניסיון ראשון לראות כמה משאבים אכן נדרשים לצורך איסוף המידע.

על פי הפשרה שגיבשו הצדדים סוכם שמשרד הבריאות ימסור את תוצאותיהן של כ-600 בדיקות שנערכו במסעדות באזור תל-אביב בחודשים האחרונים, בהן נמצאו ליקויים תברואתיים. כמו כן סוכם ששמות בתי העסק שבהם נמצאו לקויים יועברו לתנועה לאחר שמשרד הבריאות יעדכן את המסעדות לגבי הפרסום.

לפסק הדין

לעתירה שהגישה התנועה לחופש המידע

לכתב התשובה שהגיש משרד הבריאות

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️